AKTUALNOŚCI

Oficjalny komunikat o wynikach wyborów do Rady Osiedla Hałcnów. Gratulujemy wszystkim wybranym i oczekujemy na wybór Zarządu Osiedla.

Kilka dni temu, z inicjatywy AQUA SA odbyło się w domu kultury spotkanie z mieszkańcami w sprawie rozbudowy kanalizacji sanitarnej. Wyjaśniano na nim między innymi kwestie funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków w aspekcie budowanej kanalizacji. Ewentualne przedłużenie pozwolenia na funkcjonowanie tych oczyszczalni można uzyskać przedstawiając pozytywne wyniki badań wód odprowadzanych poza teren posesji. Badanie takie można zlecić do laboratorium AQUA SA.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ścieki oczyszczone w przydomowej oczyszczalni nie mogą przekraczać następujących parametrów:

  1. azot ogólny - 10 mg/l;
  2. fosfor ogólny - 1 mg/l;
  3. BZT5 - 15 mg/l
  4. CHZT - 125 mg/l;
  5. zawiesina - 35 mg/l.

Jeżeli oczyszczalnia nie spełnia w/w wskaźników – istnieje obowiązek przyłączenia do kanalizacji sanitarnej.

Dla sprawdzenia działania przydomowej oczyszczalni można zlecić badanie ścieków, które wykona certyfikowane laboratorium AQUA S.A. Zlecenie badania można przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zgłosić telefonicznie pod numer 33 81 38 421 lub osobiście w laboratorium przy ul. Bestwińskiej 63 (na oczyszczalni ścieków w Komorowicach) – wypełniając załączony formularz (3 pliki jpg), na którym zaznaczono wymagane analizy. Formularz można wypełnić na miejscu z pomocą pracownika laboratorium. Próbkę ścieków można pobrać samemu lub zlecić pobranie pracownikowi AQUA S.A.

Koszt wykonania badań próbki ścieków w w/w zakresie wynosi 250 zł netto (307,50 zł brutto). Koszt pobrania próbki jednorazowej przez pracownika laboratorium wynosi 25 zł netto (30,75 zł brutto).

Za miesiąc, w niedzielę 16 czerwca, wybory do rad osiedli. Oto lista kandydatów do Rady Osiedla Hałcnów:

 

Nowe logo hałcnowskiego Domu Kultury. Skąd ono się wzięło? W naszym Domu Kultury realizujecie swoje pasje, a pasja to jak wiadomo – konik 🐎. Jeśli konik – to oczywiście Pegaz, skrzydlaty patron sztuki i kultury. Gdy w dodatku wpiszemy go w literkę „h” - to już jesteśmy w Domu, oczywiście Kultury – w Hałcnowie. Takie nasze słoneczko od dziś będzie symbolizować wszystko, co u nas się dzieje, a jest tego całkiem sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie.