W poniedziałek 5 grudnia br. w sali Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie  Pani Premier Beaty Szydło oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka, a także wiceministrów, Panów Jerzego Szmita i Stanisława Szweda - z działaczami samorządowymi naszego regionu. Podczas spotkania, w którym miałem przyjemność uczestniczyć, strona rządowa ogłosiła decyzję o podjęciu budowy drogi ekspresowej S1. Kosztem ok. 5,3 mld zł realizowane mają być trzy odcinki tej drogi:

-        obejście Węgierskiej Górki (tunel)

-        odcinek Bielsko-Biała – Mysłowice, Kosztowy (w tym na terenie Hałcnowa od węzła Suchy Potok w kierunku Janowic)

-        odcinek Podwarpie – Dąbrowa Górnicza

Jeżeli wszystkie procedury przetargowe będą przebiegały bez zakłóceń, istnieje prawdopodobieństwo rozpoczęcia robót już w roku 2018 (najpóźniej w 2019), a nową drogą mamy szansę pojechać w roku 2022.

Ta decyzja jest również ważna dla właścicieli nieruchomości znajdujących się wzdłuż pasa terenu rezerwowanego pod drogę, którym zawieszono możliwość decydowania o ich własności. Na podstawie powstającej dokumentacji projektowej będą następowały wykupy terenu, lub też będą podejmowane decyzje o uwolnieniu działek spod ich planowanego zajmowania pod drogę.

Podczas spotkania zadałem dodatkowe pytanie o tworzone właśnie nowe podstawy programowe szkolne - szczególnie w zakresie wychowania komunikacyjnego. Minister Adamczyk poinformował, że już na początku września porozumiał się w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Obydwa ministerstwa doceniają znaczenie szeroko rozumianej edukacji komunikacyjnej społeczeństwa - jako skutecznego narzędzia w działaniach dla obniżania liczby wypadków i ich ofiar na drogach.

Bronisław Szafarczyk

FOTO: oficjalny profil min. Stanisława Szweda

Skomentujesz? KLIKNIJ