Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

Koło Emerytów i Rencistów

ZAPRASZAMY do zapoznania się z działaniami na rzecz seniorów jakie  zostały zrealizowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Z PROGRAMU WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego przez P-SKS "BESKIDY" projektu "Spędź czas z nami, aktywnymi seniorami" EDYCJA 2022.

 

KLIKNIJ TUTAJ    https://psksbeskidy-halcnow.pl/aktywni.html

 

BIEŻĄCE DZIAŁANIA   https://psksbeskidy-halcnow.pl

Wycieczkę rozpoczęliśmy uczestnictwem we mszy św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Pogórzu.

Następnie w Górkach Wielkich odwiedziliśmy "Chatę chlebową" , gdzie odbyły się warsztaty praktycznego

pieczenia chleba. Poznaliśmy prawdziwy zapach chleba, sposoby wyrobu masła, odbyliśmy podróż w czasie,

po dawnej polskiej wsi, tej prawie już zapomnianej. 

 

Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Z PROGRAMU

WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego

przez P-SKS "BESKIDY" projektu "TU WARTO BYĆ AKTYWNYM"

 

Wczesnym sierpniowym rankiem udaliśmy się  do zabytkowej, najstarszej kopalni soli w Bochni.

Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła  olbrzymie dochody. W 1368 r. Król Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i  Gazaris. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. Wiek XV  i XVI to okres znacznego rozwoju kopalni. W tym okresie powstają kolejne szyby Regis , Bochneris, Campi.  XVII w za przyczyną wojen i upadku gospodarczego nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa.

Po roku 1771 kopalnia znalazła się w zaborze austriackim. Do roku 1918 pozostawała pod kontrolą Cesarstwa Austro – Węgierskiego. W XX w. następowało znaczne zmniejszenie wydobycia soli ze względu na jej opłacalność. W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90 tych XX w. kopalnia rozpoczęła  działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej.

 

Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyzny, właśnie dzięki złożom soli, miasto Bochnia  stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej małopolski. Z każdym mijającym  stuleciem Kopalnia Soli zostawiała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. To właśnie tutaj w bocheńskiej kopalni, unowocześniając metody wydobycia soli, wprowadzano nowatorskie jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Należały do nich kieraty służące jako maszyny wyciągowe, oraz zainstalowana w 1930 r. maszyna parowa wyprodukowana w roku 1909 w Hucie Laura w Chorzowie.

Kopalnia dzisiaj

Dziś kopalnia staje się nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w.  prowadzona jest działalność turystyczna, kopalnia przyjmuje rocznie blisko 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie. Odwiedzający kopalnię goście zwiedzają trasę turystyczną, trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

 

Kopalnia Soli Bochnia to niezwykłe miejsce doceniane przez organizatorów wielu imprez i eventów. W podziemiach bocheńskiej kopalni na stałe zadomowiły się imprezy sportowe: Turniej Judo, Bieg Sztafetowy, Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie, Turniej Jiu Jitsu, Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających.

 

Następnie udaliśmy się do muzeum podziemnego w Krakowie. 

Pod powierzchnią Rynku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje się

prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Powstanie podziemnego muzeum w 2005 roku poprzedziły

badania archeologiczne, które przyniosły wiele nowych odkryć i zabytkowych eksponatów. 

Składamy serdeczne  podziękowania  Prezes  P-SKS " Beskidy" Pani Renacie Zuber za zorganizowanie tak

ciekawej wycieczki.

 

Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Z PROGRAMU

WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego

przez P-SKS "BESKIDY" projektu "TU WARTO BYĆ AKTYWNYM". 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sierpniu seniorzy wybrali się  na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej  na Jasnej Górze,

a następnie odwiedzili Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach.

 

"Legenda głosi, że w 1516 roku Jan Czeczek rolnik z Gidel orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś stoi klasztorny kościół. Nagle woły ustały w orce i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności figurkę Najświętszej Panny, wielkości dłoni. Mężczyzna ukrył skarb w domu, na dnie skrzyni. Gdy on i jego rodzina utracili wzrok, pobożna kobieta, która pomagała rodzinie, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi, który przeniósł figurkę do kościoła. Tu ją obmyto a wodą, która została po obmyciu, Czeczkowie przetarli oczy i odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się zwyczaj „kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie."

 

Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Z PROGRAMU

WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego

przez P-SKS "BESKIDY" projektu "TU WARTO BYĆ AKTYWNYM". 

Seniorzy z Hałcnowa odkrywali uroki Koniakowa ,pięknej  turystycznej  miejscowości górskiej w południowej części województwa śląskiego, niezwykle malowniczo położonej wśród szczytów Beskidu Śląskiego.

Rozpoczęliśmy mszą św. w tamtejszym ,pięknym kościele, którą celebrował dla nas ksiądz dr. Stanisław Lubaszka.

Odwiedziliśmy bacówkę, w której młoda góralka demonstrowała wyrób różnych rodzajów sera z mleka owczego. Następnie udaliśmy się do muzeum koronkarstwa. Koniaków słynie z ręcznych wyrobów ludowych. Przede wszystkim są to artykuły dekoracyjne oraz codziennego użytku. Najpopularniejsze natomiast są bezspornie tak zwane Koronki Koniakowskie. To rękodzieło zdobi serwety, koszule, firanki i wszystkie inne możliwe materiały, które da się udekorować za jego pomocą. Tradycja tej sztuki sięga ponad dwustu lat wstecz.

W Karczmie "Swistak" zjedliśmy smaczny obiad ,a na deser było spotkanie z góralskim gawędziarzem, który zabawiał nas żartami i demonstrował grę na trąbitach. 

 

Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Z PROGRAMU

WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025 w ramach realizowanego

przez P-SKS "BESKIDY" projektu "TU WARTO BYĆ AKTYWNYM". 

Podkategorie