Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

PROTOKÓŁ
z zebrania sprawozdawczego  Rady Osiedla „Hałcnów” – za rok 2011

 

 

Data zebrania: 28 marca 2012 r.
Ilość mieszkańców dzielnicy Hałcnów uczestniczących w zebraniu: 78 osób.
Na wstępie zebrania Przewodniczy Rady Osiedla Pan Edward Kołek powitał przybyłych gości:

1. Zastępcę Prezydenta Miasta Bielska-Białej Pana Zbigniewa Michniowskiego.
2. Naczelnika Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UM w Bielsku-Biała p. Ryszarda Radwana.
3. Radnych Rady Miejskiej Bielska-Białej:
• Panią Grażynę Staniszewską,
• Pana Franciszka Nikla.
4. Przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji Pana podinsp. Mariusza Kulińskiego.
5. Przedstawicieli Straży Miejskiej Bielska-Białej:
• Panią strażnik Annę Huczek,
• Pana strażnika Marcina Białobrzeskiego.
6. Zastępcę Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Pana Andrzeja Kostyńskiego.
7. Przedstawiciela Miejskiego Zakładu Komunikacj Pana Błażeja Blicharskiego.
8. Przedstawiciela Spółki AQUA Pana Adama Bujarowicza.
9. Prezes P-SKS „BESKIDY” Panią Renatę Gąsiorek wraz ze sportowcami.
10. Członków Rady Osiedla Hałcnów.
11. Przybyłych na zebranie mieszkańców dzielnicy Hałcnów.
Po powitaniu gości, przewodniczący RO Pan Edward Kołek zaproponował, by przewodniczącym zebrania został Pan Bronisław Szafarczyk. Zebrani przychylili się do tej propozycji, wybrano również protokolanta zebrania w osobie Pana Marka Mielnika.

Prowadzący zebranie Pan Bronisław Szafarczyk przedstawił propozycję porządku zebrania sprawozdawczego Rady Osiedla Hałcnów, która została jednogłośnie przyjęta przez zgromadzonych:
Porządek zebrania:
1. Powitanie zaproszonych gości.
2. Powołanie prowadzącego zebranie i protokolanta.
3. Przedstawienie Programu Zebrania.
4. Wyróżnienie zawodników P-SKS „BESKIDY”.
5. Podziękowanie dla wspierających P-SKS „BESKIDY”.
6. Powołanie komisji wniosków.
7. Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla w 2011 r.
8. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
9. Informacja o udzieleniu absolutorium dla Zarządu Rady Osiedla przez Radę Osiedla „Hałcnów”.
10. Dyskusja – pytania do Rady i do zaproszonych gości.
11. Sformułowanie wniosków.
12. Wystąpienie gości – wyjaśnienia i odpowiedzi.
13. Przedstawienie wniosków końcowych.
Przed zasadniczą częścią obrad nastąpił miły akcent w postaci wyróżnienia sportowców P-SKS „BESKIDY” przez Zastępcę Prezydenta Miasta Bielska-Białej Pana Zbigniewa Michniowskiego. Na wstępie Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UM w Bielsku-Białej Pan Ryszard Radwan nawiązał do historii powstania Klubu P-SKS „BESKIDY”, wspomniał jego założycieli tj. aktualnego Ks. Proboszcza Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Hałcnowie Stanisława Morawę oraz śp. Stefana Zubera, a także aktualnie kierującą tym Klubem Panią  Renatę Gąsiorek. Mówca przytoczył w swoim wystąpieniu dane statystyczne dotyczące Klubu: na zajęcia sportowe w Klubie uczęszcza prawie 250 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28 i Gimnazjum nr 6 oraz liceów z terenu Bielska-Białej. Pan Radwan wspomniał również, że młodzież Klubu w latach 2002-2011 zdobyła 84 medale w rozgrywkach Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie, w tym 34 medale złote, 30 srebrne i 20 brązowych. Poinformował też, że Klub P-SKS „BESKIDY” działa jako jedna z 80 organizacji sportowych na terenie Bielska-Białej i jako jeden z pięciu klubów parafialnych, obok PKS Leszczyny, PSK Lipnik, P-SKS Biała i PMKS ARKA Kamienica. W kilku słowach podkreślił jak ważne Klub P-SKS „BESKIDY” realizuje zadania na rzecz młodzieży hałcnowskiej, pełniąc funkcję wychowawczą i opiekuńczą, co jest (jak podkreślił) bardzo istotne w wychowaniu młodzieży. Po zakończeniu omawiania części historycznej Klubu P. Naczelnik poinformował, że Prezydent Miasta Bielsko-Biała P. Jacek Krywult wyróżnił statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi, za osiągnięte wyniki sportowe w tenisie stołowym niżej wymienione zawodniczki:
1. Joanna Blachura,
2. Sara Baczewska,
3. Marzena Topór.
Zawodniczki te, w latach 2005-2011 w trakcie rozgrywek Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie zdobyły łącznie 19 medali w tym 9 medali złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych. Statuetkę oraz bukiet kwiatów otrzymała również wyróżniona przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej P. Renata Gąsiorek Prezes Klubu P-SKS „BESKIDY”.
Na zakończenie tej części, Prezes Klubu P. Renata Gąsiorek podziękowała Prezydentowi Miasta Bielsko-Biała za otrzymane wyróżnienia oraz za udzielane dotychczas wsparcie i dofinansowanie działalności Klubu przez Urząd Miasta Bielska-Białej. Zawodnicy Klubu przekazali Prezydentowi oraz zaproszonym gościom pamiątkowe podziękowania.

W dalszej części zebrania została powołana Komisja Wniosków, w której skład w wyniku jednogłośnego głosowania weszli:
Przewodniczący Komisji – Pan Jan Nycz,
Członkowie komisji:
- Pani Iwona Gębała,
- Pan Janusz Tabiś.

Następnie odczytano stosowne sprawozdania:
- Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla Hałcnów za rok 2011 przedstawił zebranym jej przewodniczący P. Edward Kołek.  
- Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Osiedla Hałcnów za 2011 r. przedstawił jej przewodniczący Pan Jan Nycz.

Po odczytaniu sprawozdania, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Osiedla „Hałcnów” poinformował o udzieleniu absolutorium dla Zarządu Osiedla. Głosowanie przez Radę Osiedla „Hałcnów” nad udzieleniem absolutorium odbyło się w dniu 21 marca 2012 r.

Kolejnym punktem zebrania była dyskusja zgromadzonych mieszkańców osiedla.
Pyt. 1) Pan Ludwik Gębczyński poruszył trzy problemy:
- naprawy ulicy Wyzwolenia od ul. Czerwonej do ronda w Hałcnowie,
- pozostawienia niewyburzonych dwóch budynków przy ul. Wyzwolenia, które zostały wykupione pod budowę obwodnicy wschodniej Bielska-Białej,
- braku przejścia dla dzieci idących do szkoły podstawowej bądź do gimnazjum przez las, dawną ścieżką od ul. Skrzatów i ul. Krasnoludków w kierunku ul. Księży Las. Nie ma tam przejścia pod istniejącym wiaduktem nowej obwodnicy.
Pyt. 2) Pani Stanisława Pawlik poruszyła kwestię, że ona, jak i jej sąsiedzi, są „odcięci” od ul. Wyzwolenia. By dostać się m.in. do lekarza, apteki, sklepów, czy kościoła w Hałcnowie, są zmuszeni cofać się do ul. Witosa, by dopiero tam włączyć się w ul. Wyzwolenia. Brakuje połączenia ul. Skrzatów ze ścieżką rowerową, która biegnie ulicą Księży Las pod wiaduktem. Nie można do niej się przedostać z powodu błota i braku chodnika.
Pyt. 3) Pan Józef Skóra na wstępie podziękował za realizację naprawy ul. Okręgowej. W dalszej części swojego wystąpienia poruszył sprawy konieczności pilnej naprawy ul. Jana Brzechwy, gdyż od 16 lat była remontowana jedynie przez jej mieszkańców za ich własne pieniądze. Rozmówca zwrócił się również z prośbą o zainstalowanie przy tej ulicy oświetlenia, gdyż jest tam po zmroku bardzo ciemno, a kobiety i dzieci boją się tędy chodzić.
Pyt. 4) Pan Łukasz Kostka poruszył trzy tematy:
- braku odwodnienia przy ul. Jana Brzechwy,
- zamontowania progów zwalniających na ul. Pisarskiej,
- ustawienia znaku drogowego „koniec drogi-ślepa ulica” na ul. Jana Brzechwy, gdyż bardzo dużo osób wjeżdża w tę ulicę, a później nie może zawrócić, gdy zorientują się, że jest to ulica bez przejazdu.
Odp.  Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Hałcnów Pan Bronisław Szafarczyk – wyjaśnił, że rozmawiał już z przedstawicielem Spółki Wodnej w Bielsku-Białej, po przekazanej wcześniej przez Pana Łukasza Kostkę informacji na jednym z posiedzeń Rady Osiedla Hałcnów. W rozmowie z przedstawicielem Spółki ustalono, że jeżeli właściciel terenu odprowadza stosowne składki na Spółkę, to remont urządzeń wodnych w obrębie jego posesji nastąpi w najbliższym okresie.
Pyt. 5) Pani Lidia Herzyk poruszyła sprawę budowy chodnika, który umożliwi połączenie ul. Skrzatów i ul. Krasnoludków z drogą rowerową biegnąca pod wiaduktem w ciągu ulicy Księży Las.
Pyt. 6) Pani Teresa Grzesik poruszyła kwestię budowy ścieżki  biegnącej od ul. Orchidei do ul. Wyzwolenia przez dawny sad i zejścia do przystanku MZK,  do zatoki autobusowej. Jak twierdzi, nie można tam przejść. Ponadto zwróciła się z prośbą o poprawę oświetlenia przy ścieżce w sadzie, ponieważ stojące tam lampy nie działają.
Pyt. 7) Pan Franciszek Lukas poruszył zagadnienie braku połączenia
z centrum Hałcnowa przez ul. Księży Las.  Od strony Gimnazjum nr 6, ludzie aktualnie chodzą tam po błocie i trawie. Rozmówca poruszył również kwestię przedłużenia linii autobusowych na ul. Krzemionki oraz przeprowadzenia uzgodnień w sprawie budowy przystanków z Wójtem Gminy Kozy.
Pyt. 8) Pan Marek Matusik przedstawił dwa problemy:
- pilnej budowy chodnika przy ul. Janowickiej,
- konieczność stworzenia ostatecznego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przy ul. Janowickiej, gdyż aktualny Plan nie zezwala właścicielom prywatnych posesji na ich racjonalne zagospodarowanie, czy też sprzedaż tych posesji-działek, z uwagi na brak takich możliwości w aktualnym Planie Zagospodarowania Terenu przy terenach Spółdzielni „Zgoda”.
Odp. Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Hałcnów Pan Bronisław Szafarczyk poinformował zainteresowanego, że według informacji MZD, w bieżącym roku będzie opracowywany projekt budowy dalszego ciągu chodnika na ul. Janowickiej.
Pyt. 9) Pan Henryk Waszczak zawnioskował o:
- zamontowanie progów zwalniających na odcinku drogi od ul. 13 Zakrętów do ul. Pod Kasztanem, gdyż jak twierdzi, odcinek ten traktowany jest jako „tor wyścigowy”.
- budowę kanalizacji przy ul. Pod Kasztanem, gdyż z uwagi na usytuowanie tam około 100 domów mieszkalnych, jest to ekonomicznie uzasadnione,
- budowę chodnika na odcinku od skrzyżowania ul. Janowickiej z ul. Pod Kasztanem aż do sklepu „Rąba”, gdyż starsi ludzie oraz  emeryci aktualnie „chodzą po rowach”, by uniknąć kolizji z jadącymi pojazdami.
Pyt. 9) Pani Halina Linder poruszyła zagadnienia:
- dokończenie w rejonie ul. Hałcnowskiej budowy kanalizacji,
- kiedy zostanie ostatecznie zakończona naprawa drogi przy przystanku MZK (posesja Pani Wagoń), gdzie stoi woda, która tworzy rozległe bajoro, uniemożliwiające właściwe korzystanie z przystanku autobusowego.
Pyt. 10) Pan Grzegorz Blachura poruszył temat rozbudowy
ul. Krzemionki oraz sporządzenia w tym zakresie projektu tej rozbudowy przez MZD.
Pyt. 11) Pani Jadwiga Woźniak złożyła prośbę do MZK
o przywrócenie w rozkładzie jazdy linii 31 kursów o godz. 14,15 i 16.
Pyt. 12) Pani Jadwiga Dziewałtowska zgłosiła, że jej posesja jest notorycznie zalewana przy opadach deszczu, bo ul. Krasnoludków nie jest należycie naprawiona przez wykonawcę obwodnicy wschodniej B-B. Ogólnie droga jest rozkopana i nieodwodniona. Tą drogą był swego czasy prowadzony objazd podczas budowy ul. Witosa.
Pyt. 13) Pan Paweł Kąska poruszył kwestię naprawy ul. Pisarskiej od nr 75 do 104, bo wcześniej na tę ulicę wysypano dwa samochody destruktu bitumicznego – a to za mało.
Pyt. 14) Pani Helena Stokłosa zgłosiła negatywny wpływ wybudowanej obwodnicy wschodniej Bielska-Białej na środowisko, a dokładniej szkody w obrębie swojej posesji, jak też sąsiadów. Jak stwierdziła, od chwili budowy obwodnicy jej posesja oraz  piwnica jest zalewana, bo wskutek budowy obwodnicy zostały naruszone stosunki wodne w tym rejonie.
Pyt. 15) Pan Marek Szymański poruszył temat związany z koniecznością położenia nowej nawierzchni na ul. Pisarskiej i ul. Jana Brzechwy oraz budowy oświetlenia przy tych ulicach.
Pyt. 16) Pan Ludwik Gębczyński podniósł problem zasadności kładzenia 3 cm dywaniku asfaltowego na ul. Wyzwolenia, a zamiast wykonania pełnej przebudowy tej ulicy.
Pyt. 17) Pan Władysław Lorenc zwracając się do Zastępcy Prezydenta Miasta Bielska-Białej stwierdził, iż Hałcnów jest zaniedbaną dzielnicą. Jest niedofinansowana przez Urząd Miejski i brakuje w niej większych inwestycji. W dalszych słowach wyraził, że cieszy się z osiągnięć sportowców i dlatego też na terenie Hałcnowa powinny powstać nowe obiekty sportowe. Rozmówca wskazał również konieczność budowy na terenie Hałcnowa przedszkola, gdyż małych dzieci w tej dzielnicy jest bardzo dużo i nie mieszczą się już w dotychczas funkcjonujących placówkach.
Na zakończenie swojego wystąpienia, rozmówca wyraził wielkie słowa uznania dla Rady Osiedla Hałcnów.
Pyt. 18) Pani Ewa Sikora poruszyła trzy zagadnienia:
- konieczność naprawy nawierzchni ul. Marynarskiej,
- zawnioskowała do MZK o zmianę czasów odjazdów linii autobusowych 31 i 56, które jeżdżą co 1 godz., z przystanku Dworzec Podwala w odstępach co 5 min. Proponuje by autobusy na  te linie odjeżdżały na przemian co 0,5 godz.,
- podziękowała za redagowanie i prowadzenie strony internetowej www.halcnow.pl P. Bronisławowi Szafarczykowi.
Pyt. 19) Pan Janusz Tabiś poruszył trzy problemy:
- zwrócił się do MZD z zapytaniem, kiedy zostanie zlikwidowane bajoro na przystanku MZK przy ul. Hałcnowskiej (Stolarnia),
- zwrócił się również do przedstawiciela MZD z zapytaniem kiedy będzie zakończony remont ul. Hałcnowskiej (po budowie kanalizacji),
- zwrócił się też do MZK z zapytaniem o konieczność podwyższenia cen biletów o 40 groszy, a nie o 20 jak w innych miastach.
Pyt. 20) Pan Andrzej Kostka poruszył kwestię budowy nowej nawierzchni na ul. Jana Brzechwy.
Pyt. 21) Pan Władysław Lorenc poruszył w kolejnym wystąpieniu sprawę aktywności Straży Miejskiej na terenie Hałcnowa. Zwrócił tu uwagę na fakt, że część mieszkańców posesji parkuje swoje samochody na jezdniach ulic, co w konsekwencji w okresie zimowym utrudnia służbom odśnieżającym realizację swoich zadań. Prosił też, by Straż Miejska egzekwowała utrzymanie posesji prywatnych w należytym porządku.

Pyt. 22) Pan Marek Mielnik zgłosił dwa problemy do realizacji przez MZD;
- przeprowadzenie naprawy uszkodzonych nawierzchni ul. Bzowa, ul. Kępna oraz ul. Ametystowa. Nawierzchnie są popękane, połamane, a przy studzienkach kanalizacyjnych  widnieją zapadnięcia,
- naprawy wjazdu i pobocza ul. Kępnej, które zostało zniszczone w 2008 roku przez kierowcę samochodu ciężarowego, a za poczynione szkody właściciel pojazdu wypłacił odszkodowanie na konta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W tej kwestii postępowanie o wykroczenie prowadziła Straż Miejska Bielsku-Białej.

Wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta P. Zbigniewa Michniowskiego.
Pan Prezydent na wstępie swojego wystąpienia przekazał zebranym mieszkańcom Hałcnowa pozdrowienia od Prezydenta Miasta Bielsko-Biała P. Jacka Krywulta.
W dalszej części swojego wystąpienia P. Zbigniew Michniowski odniósł się do wypowiedzi     P. Władysława Lorenca, dotyczącego zaniedbania i niedofinansowania dzielnicy Hałcnów przez Urząd Miasta Bielsko-Biała twierdząc, że Urząd nie mógł w roku 2011
w pełni realizować swoich zadań, gdyż budżet miasta wynoszący 720 mln złotych był mniejszy o 100 mln zł, niż w roku 2010. Prezydent podkreślił również, że w kwestii obwodnicy wschodniej Bielska-Białej, która przebiega między innymi przez dzielnicę Hałcnów, jest czas na to, by do jej całkowitego zakończenia wymusić na Dyrekcji Krajowych Dróg i Autostrad w Katowicach zmianę negatywnych skutków jej funkcjonowania, jakie ta inwestycja ze sobą niesie. Prezydent Miasta powiedział w swoim wystąpieniu, że jeżeli budowa obwodnicy zmieniła dotychczasowa funkcje dzielnicy, to należy pomyśleć o jej nowej funkcji. Dlatego też „należy usiąść do stołu i wypracować nową koncepcję dla dzielnicy Hałcnów”. Wspomniał również, że dzielnicy Hałcnów należy nadać zupełnie inny charakter. Trzeba o tym myśleć, by powstała „Nowa wizja dzielnicy Hałcnów”. Dotychczas realizacja jakiejkolwiek inwestycji na terenie miasta powodowała, że trzeba było zajmować tereny prywatne, a to już wiązało się z protestami ich właścicieli. Prezydent odniósł się również do propozycji budowy przedszkoli na terenie Hałcnowa. W swojej wypowiedzi podkreślił, że po przystąpieniu do UE otrzymaliśmy ogromną szansę na pozyskanie dużych środków finansowych, które mogliśmy przeznaczyć na inwestycje.  Możemy aktualnie korzystać z funduszy europejskich. Prezydent odniósł się do realizacji budowy kanalizacji, na terenie Miasta Bielsko-Biała. Jak przyznał, to wchłonięcie kilku gmin do Miasta Bielsko-Biała, spowodowało, że miasto musi budować aktualnie na tych terenach drogi i kanalizacje, gdyż w tych gminach ich wcześniej nie było. Aktualnie funkcjonujemy i realizujemy te inwestycje dzięki finansowaniu przez UE.
Na zakończenie Pan Prezydent oświadczył, że dostrzega problem niedofinansowania dzielnicy Hałcnów. Ten problem, a raczej jego rozwiązanie, Pan Prezydent przewiduje sfinalizować w najbliższych 4 latach.

Wypowiedź P. Bronisława Szafarczyka, który stwierdził, że dobrze by było tak: „Nic o nas bez nas”. Prosił o prowadzenie konsultacji z mieszkańcami dzielnicy Hałcnów we wszystkich sprawach, które dotyczą dzielnicy Hałcnów.

Wypowiedź Zastępcy Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg P. Andrzeja Kostyńskiego, który odniósł się do następujących problemów zgłoszonych w trakcie zebrania, tj.;
- ul. Jana Brzechwy - przyznał, że faktycznie nie ma tu czym się pochwalić; zostanie tam wysypana kora pozyskana podczas frezowania ul. Wyzwolenia, dzięki czemu nawierzchnia ta powinna funkcjonować przez okres kolejnych 5-6 lat,
- ul. Pisarska - jej nawierzchnia będzie naprawiona,
- progi ul. Pisarska -  w tej kwestii została opracowana dokumentacja i w przeciągu kilku tygodni progi zostaną zamontowane,
- ul. Skrzatów - jak przyznaje dyrektor nie zna on problemu połączenia
z drogą dla rowerów biegnącą pod wiaduktem ul. Księży Las i proponuje wspólną wizję na miejscu,
- ul. Krasnoludków a ul. Wyzwolenia - w kwestii realizacji łącznika tych ulic MZD wystąpił pismem w ubiegłym tygodniu do Dyrekcji Krajowych Dróg i Autostrad
w Katowicach z prośbą o wskazanie terminu wykonania przedmiotowego łącznika. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęła odpowiedź. Jak przyznaje, to GDDKiA
w Katowicach w ubiegłym roku deklarowała budowę przedmiotowego odcinka,
- remont ul. Wyzwolenia od ul. Czerwonej do ronda w Hałcnowie - Dyrektor oświadczył, że już rozpoczęły się prace w tym zakresie: po pierwsze zostają wymienione krawężniki a następnie zostanie sfrezowana nawierzchnia, a potem zostanie położona nowa warstwa bitumiczna. Ponadto Dyrektor przyznał, że całkowita przebudowa ul. Wyzwolenia nie jest potrzebna tak jak była przebudowywana ul. Witosa, bo jej podłoże nie jest tak zniszczone jak
wcześniej ul. Witosa,
- ul. Orchidei, dojście do przystanku autobusowego - Pan Dyrektor przyznał, że MZD przejął w zarząd ul. Orchidei i będzie ona naprawiona końcem roku 2012,
- budowa chodnika w kierunku przystanku ul. Wyzwolenia - ul. Witosa nie leży w gestii MZD a Gospodarki Miejskiej UM w Bielsku-Białej,
- progi zwalniające na ul. 13 Zakrętów, nie jest to prosta sprawa, gdyż często się zdarza, że takie progi przeszkadzają mieszkańcom, którzy mieszkają
w najbliższym sąsiedztwie ich lokalizacji. Dlatego też niezbędna jest nieformalna zgoda sąsiadów na montaż takiego progu. Optymalnie można je montować między posesjami, by nie było konfliktów. Tutaj należy podkreślić również fakt, że taki próg wymaga właściwego oznakowania i oświetlenia w nocy,
- kałuże na przystanku MZK przy ul. Hałcnowskiej, ten problem zostanie rozwiązany ostatecznie w czasie kilku tygodni, po usunięciu pilnych prac związanych z usuwaniem skutków zimy na drogach,
- chodnik przy ul. Wyzwolenia - budowa chodnika  spowoduje w tym miejscu zarurowanie rowu. Jak wiemy woda spływa do rowu z drogi, rur spustowych posesji i tzw. deszczówka. Sam koszt takiego budowy jest bardzo wysoki,
- ul. Krzemionki i ul. Marynarska – przebudowa tych ulic była uwzględniona w planach inwestycyjnych, ale w związku z możliwością pozyskania ze środków UE remont przedmiotowych ulic został przesunięty do tzw. II półki, gdyż
z pozyskanych środków przebudowano ul. Niepodległości, ul. Karbową i Centrum Sportowe, przebudowano ul. Olszówki,  ul. Partyzantów, ul. Bestwińską. Chodziło tutaj o możliwości pozyskania większych środków unijnych przy takich inwestycjach, niż przy remoncie ul. Krzemionki i ul. Marynarskiej. W tym roku przy mniejszej realizacji dużych inwestycji, MZD rozpocznie realizacje inwestycji z tzw. II półki,
- chodnik przy ul. Janowickiej – w tym roku jest wątpliwa realizacja tej inwestycji, jednak MZD przystąpi do opracowani niezbędnego projektu,
- ul. Hałcnowska - poprawa nawierzchni tej ulicy rozpocznie się w najbliższych dniach, gdyż Spółka AQUA S.A. kończy już budowę kanalizacji w tym rejonie. Za 2-3 tygodnie ul. Hałcnowska ma mieć już nową nawierzchnie.

Przedstawiciel Miejskiego Zakładu Komunikacji P. Błażej Blicharski.
Przedstawiciel MZK poinformował, że ze środków UE zakupiono 20 autobusów marki Mercedes. W ramach przedmiotowego projektu MZK wydłużyła od 2 kwietnia 2012 r. trasy linii nr 1,4,10 i 32. W kolejce czeka od 2 stycznia 2013 r.  linia nr 17. MZK będzie się również starał o podpisanie porozumienia komunalnego z Gminą Kozy w sprawie poprowadzenia linii autobusowej przez ul. Krzemionki, a w konsekwencji przez pewien odcinek na terenie tej Gminy, oraz pokrycie części kosztów transportowych dla MZK. Ponadto przedstawiciel MZK odniósł się do niżej wymienionych problemów:
- kursowanie linii autobusowej 31 i 56 na przemian, co 0,5 godziny z przystanku Dworzec Wałowa. Nie ma takiej możliwości, gdyż te dwie linie przewożą pasażerów w dwa różne kierunki a nie tylko do Hałcnowa, bo linia 56 przewozi mieszkańców Janowic, gdzie mieszkańcy tej miejscowości mają inne potrzeby niż mieszkańcy np. Pisarzowic. Po uzgodnieniu z Radą Osiedla Hałcnów                              i rozpoznaniu potrzeb w tym zakresie, na linii 31 mogą zostać wprowadzone korekty rozkładu jazdy,
- podwyżka biletów MZK była spowodowana kosztami eksploatacji pojazdów oraz kosztami rosnącego paliwa do autobusów. Nie była ona drastycznie wyższa niż
w innych miastach woj. śląskiego.

Radny Rady Miejskiej Bielska-Białej P. Franciszek Nikiel odniósł się do kwestii szkód, jakie wywołała budowa obwodnicy wschodniej Bielska-Białej w rej. oś. Kępa Hałcnowska - dot. hałasu, jak też ul. Witosa w zakresie naruszenia poprawnej gospodarki wodnej. Pan Radny oświadczył, że sprawy zostały zgłoszone do realizacji odpowiednim instytucjom.

Przedstawiciel Spółki AQUA P. Adam Bujarowicz, oświadczył, że budowa kanalizacji w rejonie ul. Niepodległości jest utrudniona z uwagi na ukształtowanie terenu, gdzie wąwozy utrudniają prowadzenia prac kanalizacyjnych. Inwestycje w tym rejonie są bardzo kosztowne i dlatego też zostały odłożone na późniejsze lata. Pan Adam Bujarowicz przyznał, że do końca roku 2012 zostaną zakończone wszystkie prace związane z budową kanalizacji na terenie Hałcnowa.

Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji, P. podinsp. Mariusz Kuliński na wstępie swojego wystąpienia podziękował w imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej za zaproszenia na zebrania sprawozdawcze Rady Osiedla Hałcnów. W dalszej wypowiedzi stwierdził, że Hałcnów jest najbezpieczniejszą dzielnicą Bielska-Białej, bo na 900 przestępstw popełnionych w roku 2011 w Bielsku-Białej, w tej dzielnicy zostały popełnione tylko 5. Na terenie Hałcnowa było tylko 15 interwencji Policji oraz doszło tylko do 3 zdarzeń w ruchu drogowym.
Podinsp. Mariusz Kuliński odniósł się również do tzw. „toru wyścigowego” przy ul. 13 Zakrętów i poinformował, że przekaże te informacje Naczelnikowi WRD KMP w Bielsku-Białej. Zwracając uwagę na nieprawidłowe parkowanie na jezdniach ulic w okresie zimowym, Naczelnik Wydziału Prewencji zaproponował, by wcześniej takie problemy rozwiązywać między sąsiadami, na spokojnie, bez emocji, a efekt będzie zdecydowanie lepszy niż przy wykorzystaniu interwencji Policji.
Na zakończenie podinsp. Mariusz Kuliński nawiązał do loga dzielnicy - podkreślił, że w Hałcnowie „Warto mieszkać a nie tylko być”.

Na tym zakończyła się merytoryczna część zebrania. Na koniec Przewodniczący Rady Osiedla „Hałcnów” P. Edward Kołek podziękował wszystkim gościom za obecność, mieszkańcom za aktywność, a P. Szafarczykowi za sprawne prowadzenie zebrania. Zapewnił ponadto, że po analizie i uporządkowaniu wniosków wszelkie sprawy zgłaszane przez mieszkańców zostaną przekazane w specjalnych pismach, odpowiednim wydziałom Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, zakładom i instytucjom.
Zastępca przewodniczącego Rady Osiedla „Hałcnów” P. Bronisław Szafarczyk poinformował, iż protokół i stosowne pisma upublicznione zostaną poprzez umieszczenie na hałcnowskiej stronie internetowej oraz w miesięczniku „W Moim Kościele”.

Na tym zebranie zakończono.

Protokolant      Prowadzący Zebranie:

(-) Marek Mielnik     (-) Bronisław Szafarczyk


Przewodniczący Rady Osiedla „Hałcnów”

(-) Edward Kołek

Na naszym forum znajdziecie fotorelację z tego zebrania - Skomentuj na forum