Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

Od szeregu miesięcy urzędnicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz z radnymi Rady Miejskiej pracują nad nowymi zasadami funkcjonowania rad osiedli. Mówi się o konieczności zmniejszenia liczby osiedli i ich rad, a także o tym, że rady te powinny móc odgrywać większą rolę, aniżeli obecnie. Jakakolwiek jednak reorganizacja poparta musi być nowymi zasadami organizacyjnymi i inną, aniżeli obecnie, gospodarką finansową. 
Rada Osiedla Hałcnów otrzymała do przeanalizowania i zaopiniowania projekty ordynacji wyborczej do rad osiedli, nowego statutu osiedla oraz zasad dysponowania przez osiedle środkami finansowymi. Treeść tych dokumentów przedstawiamy poniżej.
Wszystkich mieszkańców Hałcnowa zapraszamy do zapoznania się z nimi i do wyrażenia swoich opinii – poprzez opcję „Napisz do nas” lub poprzez dyskusję na naszym Forum.  Rada swoją opinię musi sformułować do 15 września 2012 r. – przekazane opinie mieszkańców będą więc dla niej niezwykle pomocne.

 

Interpelacja radnego Romana Matyji:

 

                                                                                              Bielsko-Biała, dnia 20.02.2013 r.

Roman Matyja

Radny Rady Miejskiej

 w Bielsku-Białej

INTERPELACJA

w sprawie Budżetu Obywatelskiego

Sz. P. Prezydencie.

 Budżet obywatelski zwany też budżetem partycypacyjnym jest demokratycznym procesem , który powierza obywatelom prawo alokowania części środków z budżetu miejskiego. Dzięki temu mieszkańcy mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków.

Władze samorządowe oddają część budżetu (w polskiej praktyce 1-2%) do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami rekomendują na co przeznaczyć pieniądze.

Zalety tego działania to:

- integracja społeczności lokalnej,

- większa identyfikacja z miejscem zamieszkania,

- edukacja mieszkańców.

Po raz pierwszy Budżet Partycypacyjny został wprowadzony w Porto Alegre w Brazylii. Budżet obywatelski jest coraz popularniejszy w Europie; Francja, Anglia, Niemcy, Włochy, Hiszpania. W Polsce budżet partycypacyjny wprowadzają bądź wprowadziły m.in. Sopot, Poznań, Łódź. Płock, Dąbrowa Górnicza, Chorzów.

Bielsko-Biała jako nowoczesne miasto znajdujące się na czołowych miejscach w wielu rankingach nie może więc odbiegać od czołówki i w tej dziedzinie.

Sz. P. Prezydencie.

Zgłaszam wniosek w sprawie podjęcia działań w celu wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego dla miasta Bielsko-Biała.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia niektórych samorządów proponuję;

1. Wydzielić z budżetu miasta na rok 2014 kwotę 6 mln zł na realizację budżetu partycypacyjnego

2. Podzielić tę kwotę na 30 jednostek pomocniczych (osiedli)

3. Przeprowadzić zgodnie z harmonogramem następujące działania:

 - akcję edukacyjną 

- zgłaszanie przez mieszkańców propozycji projektów do 30 czerwca

- weryfikację i opiniowanie projektów przez urzędników lipiec-sierpień

- dyskusję nad projektami przez mieszkańców wrzesień

- głosowanie mieszkańców nad projektem październik

- ogłoszenie wyników listopad

Działania te polegać mają na:

Edukacji tzn.:

– przeprowadzenie kampanii informacyjnej,

- założenie strony internetowej.

- przygotowanie wkładki do Magazynu Ratuszowego,

- dobrej współpracy z mediami,

- utworzenie punktów konsultacyjnych,

- zorganizowanie spotkań z mieszkańcami np. w RO

Zgłaszać propozycję projektów mogą:

- każdy mieszkaniec Bielska-Białej posiadający prawa wyborcze poparty 20 podpisami

- organizacje pozarządowe

- rady osiedla

Projekty składane na wniosku listownie, elektronicznie lub osobiście w punktach konsultacyjnych. Formularze z propozycjami podlegałyby weryfikacji formalnej przez pracowników urzędu. Dyskusja mieszkańców odbywałaby się w obiektach użyteczności publicznej np. RO, w dni powszednie, w godzinach popołudniowych. Głosowanie odbywa się osobiście, korespondencyjnie, elektronicznie. Głosowanie jest jawne. Głosujący musi podać swoje dane adresowe, które potem ulegną zniszczeniu. W wyniku głosowania powstaje ranking projektów. W przypadku gdy nie rozdysponuje się środków Prezydent będzie mógł je przydzielić do dzielnicy o największej frekwencji w głosowaniu. Po ogłoszeniu wyników następuje wprowadzenie środków na realizację projektów do budżetu miasta na 2014 rok.

Budżet Obywatelski to dobry pomysł na zwiększenie udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o ważnych dla nich sprawach. To świetna lekcja współodpowiedzialności za swoje miasto.

 

Projekt uchwały Rady Miejskiej w Bielsku-Białej:

 

UCHWAŁA NR ……../…../13

RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

z dnia …………………… 2013 r.

 

 w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Bielska-Białej na temat Budżetu Miasta Bielska-Białej na 2014 rok.

Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz 1536 z późn. zm.), 

Rada Miejska postanawia:

§ 1.

1. Przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami Bielska-Białej na temat części wydatków z budżetu Miasta Bielska-Białej na 2014 rok.

2. Konsultacje, o których mowa w ust. 1, nazywane są dalej „Budżetem Partycypacyjnym”.

§ 2.

Zasady i tryb przeprowadzania Budżetu Partycypacyjnego określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

 

 Załącznik do w/w uchwały:

Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr ……../……/13

Rady Miejskiej w Bielsku-Białej

z dnia …………………….. 2013r.

ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Konsultacje społeczne w sprawie części wydatków z budżetu miasta Bielska-Białej określane są jako „Budżet Partycypacyjny”.

2. Postuluje się, aby kwota z budżetu miasta Bielska-Białej, której dotyczy Budżet Partycypacyjny wynosiła 6 milionów złotych (słownie: sześć milionów zł).

3. Konsultacje w ramach Budżetu Partycypacyjnego prowadzone są w oparciu o 30 jednostek pomocniczych Miasta Bielska-Białej (Osiedli).

4. Dla każdego z Osiedli, o ile to możliwe w siedzibie Rady Osiedla ustanawia się Punkty Konsultacyjne, których adresy i godziny funkcjonowania zostaną określone Zarządzeniem Prezydenta Miasta.

5. W ramach Budżetu Partycypacyjnego mogą być proponowane wydatki o charakterze lokalnym, które dotyczą przede wszystkim mieszkańców danego Osiedla.

6. Kwota na projekty w danym Osiedlu zostanie określona Zarządzeniem Prezydenta Miasta i może być zróżnicowana w szczególności w zależności od liczby mieszkańców, lub powierzchni Osiedla. Kwota ta może być przeznaczona na jeden lub kilka projektów zgodnie z wynikiem konsultacji.

7. W przypadku braku odpowiedniej ilości projektów, w którymś z Osiedli lub nie rozdysponowaniu wszystkich środków dla danego Osiedla istnieje możliwość przesunięcia ich decyzją Prezydenta Miasta do Osiedli o największej frekwencji w głosowaniu lub ewentualnie ich rozdysponowanie na projekty, którym brakuje części środków, aby zostały rekomendowane do realizacji.

8. Budżet Partycypacyjny Miasta Bielska-Białej obejmuje następujące etapy:

a) Akcja Edukacyjna

b) Zgłaszanie przez mieszkańców propozycji projektów – do 30 czerwca 2013r.

c) Weryfikacja i opiniowanie propozycji projektów przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej – do 31 sierpnia 2013r.

d) Zapoznanie mieszkańców z propozycjami projektów - wrzesień 2013r.

e) Głosowanie mieszkańców na projekty – październik 2013r.

f) Ogłoszenie projektów do realizacji w 2014 roku – listopad 2013r.

9. Szczegółowy harmonogram Budżetu Partycypacyjnego zostanie określony Zarządzeniem Prezydenta Miasta

Rozdział 2.

Zgłaszanie przez mieszkańców propozycji projektów 

§ 2. 1. Propozycję projektu może zgłosić każdy pełnoletni mieszkaniec Osiedla. Propozycję projektu mogą również zgłaszać osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej działające na podstawie przepisów prawa, w szczególności organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego i organy Osiedli.

2. Propozycję projektu należy złożyć na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszych zasad.

3. Propozycja projektu musi zostać poparta pisemnie na formularzu przez co najmniej 20 pełnoletnich mieszkańców Osiedla, a w przypadku zgłaszania projektów przez osoby prawne i jednostki, o których mowa w ust.1 – zgodnie z zasadami reprezentowania na zewnątrz wynikającymi z przepisów prawa, rejestrów, ewidencji lub innych dokumentów o charakterze statutowym.

4. Formularze w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej oraz w wersji papierowej w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (stanowisko „Informacja”), w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości oraz w Punktach Konsultacyjnych.

5. Nabór propozycji projektów w ramach Budżetu Partycypacyjnego ogłasza Prezydenta Miasta poprzez umieszczenie informacji na: stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego, stronie miasta, stronie BIP, tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz w Punktach Konsultacyjnych i w mediach.

6. Formularz składa się w terminie do 30 czerwca 2013 r.

a) listownie na adres: Urząd Miejski, 43-300 Bielsko-Biała, Pl. Ratuszowy 1, z adnotacją na kopercie „Budżet Partycypacyjny”,

b) osobiście w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej w Biurze Obsługi Interesanta Plac Ratuszowy 6 (stanowisko „Informacja”),

c) lub elektronicznie na adres i w sposób wskazany w ogłoszeniu.

Rozdział 3.

Weryfikacja i opiniowanie propozycji projektów

§ 3. 1. Formularze z propozycjami projektów podlegają wstępnej weryfikacji formalnej przez komórkę właściwą Urzędu Miejskiego.

2. Z powodów formalnych odrzucane są propozycje projektów nie spełniające wymogu wskazanego w § 2 ust. 1, 2, 3 oraz projekty złożone po terminie wskazanym w § 2 ust. 6 niniejszych zasad.

3. Formularze z propozycjami projektów podlegają procesowi opiniowania przez wydziały właściwe Urzędu Miejskiego.

4. Przez wydanie opinii rozumie się: sporządzenie kosztorysu dla projektu oraz uznanie projektu za możliwy do realizacji lub niemożliwy do realizacji wraz z uzasadnieniem i ewentualnymi rekomendacjami alternatywnego rozwiązania dla projektu.

5. Z weryfikacji i opiniowania propozycji projektów sporządza się informację dla każdego z Osiedli zgodną z załącznikiem nr 2 do niniejszych zasad, na stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego oraz w Punktach Konsultacyjnych.

6. Informacja, o której mowa w § 3 ust. 5 zawierająca listę złożonych projektów dla danego Osiedla lub Osiedli jest podawana do publicznej wiadomości na stronach internetowych Budżetu Partycypacyjnego, BIP Urzędu Miejskiego, w Punktach Konsultacyjnych.

Rozdział 4.

Głosowanie mieszkańców na projekty 

§ 5. 1. Głosowanie mieszkańców w poszczególnych Osiedlach na projekty zarządza Prezydent. Lista projektów pod głosowanie w danym Osiedlu zawiera tytuł projektu, krótką charakterystykę projektu i szacunkową wycenę kosztów dla danego projektu.

2. W głosowaniu udział biorą pełnoletni mieszkańcy danego Osiedla.

3. Na projekty z listy dla danego Osiedla mogą głosować tylko mieszkańcy tego Osiedla.

4. Głosowanie odbywa się bezpośrednio, korespondencyjnie i elektronicznie we wszystkich Osiedlach jednocześnie przez nie mniej niż 5 dni kalendarzowych.

5. Głosowanie odbywa się na karcie/formularzu elektronicznym do głosowania dla danego Osiedla poprzez rozdysponowanie przy odpowiednich projektach liczby 10 punktów, jakimi dysponuje każdy mieszkaniec.

6. Wzór karty/formularza wymieniony w ust. 5 niniejszego paragrafu określony zostanie Zarządzeniem Prezydenta Miasta.

7. Głosowanie jest jawne. Na karcie/formularzu elektronicznym, każdy głosujący podaje swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz oświadcza, iż w dniu głosowania jest osoba pełnoletnią, a dane które podał są zgodne z prawdą.

8. Wyniki oblicza i opracowuje, dla każdego z Osiedli, komórka właściwa Urzędu Miejskiego, kierując się następującymi zasadami:

a) liczy liczbę oddanych głosów w Osiedlu z uwzględnieniem głosowania bezpośredniego, korespondencyjnego i elektronicznego,

b) za ważne uznaje głosy, które spełniają warunki wymienione w ust. 5 i 6 niniejszego paragrafu.

c) liczy ilość punktów dla każdego z projektów,

d) na podstawie przyznanych punktów tworzy się ranking projektów,

e) na podstawie rankingu przyznaje z sumy środków dla Osiedla, o którym mowa w § 1 ust. 6 niniejszych zasad środki niezbędne do realizacji projektu, w kolejności od projektu, który otrzymał największą ilość punktów, aż do wyczerpania wszystkich środków Osiedla,

f) w przypadku, w którym nie wystarcza środków na realizację kolejnego projektu na liście, zarekomendowany do realizacji uznaje się kolejny, który jest do zrealizowania w kwocie jaka pozostała do dyspozycji Osiedla,

g) w przypadku projektów, które otrzymały tyle samo punktów, a kwota nie jest wystarczająca do realizacji dwóch projektów wybiera się ten z większą kwotą.

9. Z każdego z głosowań sporządza się protokół zawierający wyniki głosowania zawierające:

a) liczbę oddanych głosów w Osiedlu.

b) liczbę zdobytych punktów przez poszczególne projekty,

c) listę projektów rekomendowanych do realizacji roku 2014 wraz z szacunkowymi kwotami ich realizacji.

Rozdział 6.

Ogłoszenie projektów do realizacji

§ 6. 1. Na podstawie wyników głosowania, tworzy się listę rekomendowanych projektów

do realizacji dla każdego z Osiedli w 2014 r.

2. Listę rekomendowanych projektów podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego, stronie internetowej Miasta Bielska-Białej, stronie BIP, tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, w Punktach Konsultacyjnych.