Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 

Informacje i zapisy na poszczególne wycieczki przyjmowane są w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 9.00 – 11.00 w siedzibie Rady Osiedla Hałcnów
Maria Satława
Przewodnicząca
33/81-07-193
668/979-316

Kontakt: Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów

Zarząd Koła nr 7 "Hałcnów"

Dom Kultury

ul. Małgorzaty Szewczyk

43-344 Bielsko-Biała

 

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – jest najstarszą w Polsce organizacją społeczną, działającą w środowisku ludzi starszych bądź dotkniętych niepełnosprawnością. Jej zalążki tworzyły się w okresie międzywojennym ubiegłego wieku, zaś wielki rozkwit nastąpił po II wojnie światowej. Od 1973 roku nosi obecną nazwę, terenem działalności obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą jego władz naczelnych (Zarządu Głównego) jest Warszawa.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (w skrócie: PZERI) ma status społecznej organizacji pozarządowej (nie mylić z partią polityczną o podobnym brzmieniu!) i posiada osobowość prawna. Nie jest związany z jakąkolwiek opcja polityczną, religijną lub kierunkiem zawodowym Jedynym warunkiem przynależności do tej organizacji jest posiadanie uprawnień emerytalnych, rentowych, bądź orzeczenia właściwego organu o niepełnosprawności (o inwalidztwie).
PZERI zrzesza emerytów, rencistów i inwalidów w celu:
• poprawienia ich warunków socjalno-bytowych oraz uczestniczenia w życiu społecznym;
• organizowania ich życia kulturalnego i artystycznego;
• reprezentowania ich interesów wobec organów władzy i administracji publicznej, samorządowej oraz popularyzowania ich problemów wśród społeczeństwa.

PZERI działa (na podstawie przyjętego statutu) w strukturze czterostopniowej:
• zarząd główny;
• zarządy okręgowe, będące odpowiednikami dawnych województw – ok. 40;
• oddziały rejonowe, we wszystkich powiatach obejmujących miasta i obszary wiejskie – ok. 500;
• koła terenowe – są to podstawowe jednostki organizacyjne (ponad 2000) działające w miejscu zamieszkania członków

Mimo wielu zmian społeczno-politycznych w warunkach funkcjonowania Związku, związanych z transformacją polityczną i gospodarczą w naszym kraju (mimo możliwości zrzeszania się, tworzenia stowarzyszeń, fundacji, związków), PZERI pozostał jedyną tego typu organizacją społeczną o zasięgu ogólnokrajowym. Zrzesza ponad 1 milion seniorów w Polsce. Jest reprezentowany na forum Parlamentu RP i organizacji społeczno-politycznych. Ma wgląd i prawo opiniowania projektów rządowych aktów normatywnych w sprawach socjalnych, bytowych i zdrowotnych emerytów i inwalidów. Czynie współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami w sferze spraw społecznych i socjalnych.


Nasze Koło.

Koło Nr 7 „HAŁCNÓW” PZERI – działa ponad 40 lat. Powstawało w latach 1967-68, a jego założycielką i pierwszą przewodniczącą była p. Elżbieta Bratek. Koło rozpoczynało działalność od 14 – 15 osób. Szybko pozyskiwało nowych członków i stało się prężną organizacją w okręgu bielskim.
Od 1975 r. funkcję przewodniczącej zaczęła pełnić (z wyborów członków Koła) p. Stefania Pysz, osoba niezwykle aktywna, bezinteresowna, której zawsze na sercu leżały sprawy  pomocy ludziom starszym i chorym. Prowadziła hałcnowskie Koło ponad 35 lat, organizując seniorom spotkania, wycieczki i pomoc socjalną. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako człowiek wielkiego serca, niezwykle troskliwa, spokojna, cierpliwa i uśmiechnięta (p. Stefania odeszła do Pana w sierpniu 2010 r.). W 2002 r. Koło Nr 7 liczyło już ok. 170 członków.
Obecnie hałcnowskie Koło prowadzi p. Maria Satłąwa (od 2002 r. jako wiceprzewodnicząca, a od 2007 r. jako przewodnicząca) wraz z Zarządem, w składzie:
z-ca przewodniczącego: - p. Kornelia Bartkowska
skarbnik   - p. Celestyna Pochopień
sekretarz   - p. Danuta Budkiewicz
członkowie Zarządu  - p. Halina Raczek
- p. Jadwiga Talik
- p. Czesława Szlosarczyk
W celu łagodzenia przejscia z aktywnej pracy zawodowej na emeryturę, niedopuszczenia do samotności i izolacji, w celu stwarzania warunków do nawiązywania znajomości i przyjaźni, w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne seniorów, w hałcnowskim Kole organizowane są różne formy aktywności, np.:
• Wycieczki krajoznawcze, rekreacyjne, [pielgrzymki, wczasy nad morzem;
• Wyjazdy na baseny termalne (Bukowina, Szaflary, Słowacja, Wisła – Gołębiowski);
• Zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej;
• Wyjścia (wyjazdy) do teatru, operetki, na koncerty w BCK-u oraz uczestnictwo w imprezach organizowanych przez Dom Kultury w Hałcnowie;
• Spotkania „przy stole” z okazji Nowego Roku, Wielkanocy i Dnia Seniora;
• Biesiady towarzyskie (np. karnawałowa, andrzejkowa);
• Różne kursy (komputerowy, języka angielskiego);
• Pomoc w zorganizowaniu opieki nad starszymi i chorymi seniorami (odwiedziny w domach i szpitalach, zakup upominków, lekarstw itp.);
• Udzielanie zapomóg losowych (dla najuboższych członków PZERI)

Bogata i różnorodna działalność Koła Nr 7 „Hałcnów” PZERI jest możliwa dzieki ofiarności członków Zarządu, otwartych i aktywnych postaw członków oraz życzliwości, wyrozumiałości, przychylności i współpracy hałcnowskiego środowiska, jak na przykład:
 DOM KULTURY;
 PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA;
 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28;
 STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU HAŁCNOWA;
 OCHOTNICZA STRAŻ POZARNA;
 RADA OSIEDLA „HAŁCNÓW”.

Jest też spore grono osób indywidualnych chętnie i bezinteresownie wspierających działalność naszego Koła, które obecnie liczy ok. 260 członków.
Zarząd Koła pełni dyżur w każdy I poniedziałek miesiąca w godz. 9:00 – 11:00 w siedzibie Rady Osiedla „Hałcnów” – ul. Wyzwolenia (I piętro budynku poczty). Tam można uzyskać więcej informacji szczegółowych, jak również dopełnic formalności związanych ze wstąpieniem do PZERI.
Zapraszamy

Dumni absolwenci kursu komputerowego

Maria Satława
Przewodnicząca.