Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 Idealne warunki do działania mają od jesieni do wiosny, dzień jest wówczas krótszy, a domownicy wracają do domu, kiedy już robi się ciemno. Nie oznacza to jednak, że włamania i kradzieże nie zdarzają się podczas dnia, złodzieje często obserwują swoje przyszłe ofiary i potrafią wykorzystać nawet stosunkowo krótką nieobecność domowników. Włamują się przez okna i drzwi balkonowe, które podważają łomami, znacznie je uszkadzając. Szybko plądrują mieszkanie, kradnąc głównie pieniądze, złotą i srebrną biżuterię, oraz laptopy i inny drobny sprzęt elektroniczny. Zniszczenia i  straty materialne są często bardzo duże, a w wielu przypadkach są to też straty niematerialne – poszkodowani tracą przedmioty o dużych wartościach pamiątkowych, do których czują wielki sentyment. Rada Osiedla Hałcnów, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, jest w stałym kontakcie z policją oraz ze strażą miejską, uczestniczy też w szeregu spotkań z funkcjonariuszami tych służb.

Ostatnie z nich odbyło się w dniu 16 listopada 2011 roku, kiedy to w zebraniu RO uczestniczyli funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej w Bielsku-Białej, pełniący swoją służbę na terenie naszego osiedla. Zostali oni poinformowani o wielu problemach dotyczących naszego bezpieczeństwa, przekazano im szereg wniosków zgłoszonych przez mieszkańców – w tym postulat częstszego patrolowania terenu osiedla oraz wniosek o wprowadzenie monitoringu kilku miejsc publicznych. Przeanalizowana została też skarga mieszkańców ulic sąsiadujących z kościołem na pojazdy parkujące niezgodnie z przepisami na ulicach w rejonie wejścia do kościoła. Zostaliśmy poinformowani, że straż miejska przez kilka niedziel patrolowała ten rejon, prowadząc działania informacyjno – wyjaśniające. W przypadku braku poprawy sytuacji, straż zapowiada podjęcie działań represyjnych. Poinformowano nas, że straż miejska prowadzi również działania przeciwko nielegalnemu rozwieszaniu ogłoszeń na drzewach, słupach i na innych elementach zagospodarowania. Reagujmy kiedy ktoś zaśmieca nasze otoczenie umieszczając jakieś ogłoszenie, pytajmy czy ma stosowne na to zezwolenie, a w przypadkach wątpliwych zawiadamiajmy straż miejską. Do rozwieszania ogłoszeń służą wyłącznie przeznaczone na ten cel tablice i słupy ogłoszeniowe.
Rada Osiedla została poinformowana o charakterze prowadzonych działań prewencyjnych, o częstotliwości i liczebności patroli policyjnych i patroli strażników miejskich kierowanych do naszej dzielnicy. Przekazujemy tu prośbę kierowaną do wszystkich mieszkańców dzielnicy, o rozsądek, czujność i współpracę ze służbami policji oraz straży miejskiej. Zdaniem funkcjonariuszy, złodzieje gromadzą potrzebne im dane, prowadząc swoisty wywiad środowiskowy. Obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają regularność wyjść do pracy lub do szkoły. Często słuchają wypowiedzi dzieci, które lubią się chwalić nie tylko przed rówieśnikami posiadanym sprzętem elektronicznym wysokiej klasy i innymi dobrami. Wypytują sąsiadów o sprawy dotyczące sąsiednich posesji, udając nierzadko interesantów mających „coś do załatwienia” z sąsiadami i szukających z nimi kontaktu. Ich inwencja w zdobywaniu informacji jest ogromna.
Bardzo dużą rolę w zapobieganiu włamaniom, poza oczywiście technicznymi zabezpieczeniami,  odgrywa swoista „samopomoc sąsiedzka” utrudniająca ewentualnym włamywaczom typowanie domów i mieszkań do włamania. Rada Osiedla pragnie więc uczulić mieszkańców dzielnicy na wszelkie nietypowe zjawiska i zachowania, zachęcić do zacieśniania więzi sąsiedzkich i do rozwijania tak zwanych „bezpiecznych postaw obywatelskich”. Weźmy sobie do serca poniższe wskazówki i przestrzegajmy zachowań z nich wynikających:

1. Nie trzymajmy pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Kuchnia nie jest dobrym sejfem – złodzieje w pierwszej kolejności przeszukują cukierniczki i torebki z mąką, cukrem i solą.
2. Cenne przedmioty i biżuterię sfotografujmy i opiszmy – w przypadku ich utraty i odzyskania przez policję przedmiotów z kradzieży, łatwiej będzie je zidentyfikować i udowodnić, że to nasza własność.
3. Stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka rodzajów zamków, alarmy itp.
4. Wychodząc z domu zabezpieczmy okna i drzwi balkonowe oraz dokładnie zamknijmy drzwi wejściowe. Wychodząc wieczorem pozostawmy zapalone światło przynajmniej w jednym pomieszczeniu, nieoświetlone wieczorem wnętrze to wskazówka, że w domu nikogo nie ma.
5. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w „umówionym miejscu” (pod przysłowiową wycieraczką, na parapecie, w skrzynce gazowej itp.). Te typowe miejsca są doskonale znane włamywaczom, więc znalezienie kluczy nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
6. Nie wkładajmy w drzwi kartek informujących domowników i znajomych o której wrócimy – złodziej będzie wiedział ile czasu ma na plądrowanie naszego mieszkania.
7. Wyjmujmy listy ze skrzynki i reklamy zatknięte w bramkę. Ich widoczna obecność świadczy o naszej nieobecności.
8. Wzmóżmy czujność i zwracajmy uwagę na wszelkie przebywające w pobliżu obce osoby i obce pojazdy parkujące w pobliżu posesji. Często pod pozorem naprawiania zdefektowanego pojazdu, prowadzone są obserwacje domów lub „zabezpieczane” jest realizowane właśnie włamanie.
9. Zapisujmy numery rejestracyjne ewentualnych podejrzanych pojazdów i rysopisy podejrzanie zachowujących się osób.
10. Pamiętajmy, że najlepszym zabezpieczeniem domu jest dobry sąsiad, który powinien zostać poinformowany o dłuższych nieobecnościach i poproszony o dyskretną opiekę nad domem. Bądźmy także dobrymi sąsiadami.
11. O wszystkich spostrzeżeniach mogących budzić niepokój niezwłocznie informujmy policję i straż miejską. Niepokojące informacje można także przekazać poprzez stronę internetową
www.halcnow.pl za pomocą formularza kontaktowego „Napisz do nas” oraz na dyżurach i zebraniach Rady Osiedla Hałcnów.
12. Zapamiętajmy alarmowe numery telefonów:

Bezpłatne telefony alarmowe:       ogólny:  112
                                                 Policja: 997
                                                 Straż Miejska: 986

Policja:                                          (33) 812-12-55
Komisariat policji w Komorowicach:  (33) 827-04-00
Straż Miejska:                                 (33) 822-81-14  oraz (33) 822-81-15
                                                     mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje te znaleźć także można na stronie www.halcnow.pl w INFORMATORZE pod zakładką „Stróże prawa”.
Nie bądź bierny, jeżeli zauważysz niepokojącą Cię sytuację nie wahaj się i poinformuj o swoich spostrzeżeniach najbliższą jednostkę Policji. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz, to akceptujesz te działania.

Bronisław Szafarczyk
Z-ca przewodniczącego Rady Osiedla Hałcnów