Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

U progu nowej kadencji Rada Osiedla Hałcnów dokonała przeglądu większości dróg na terenie osiedla. Drogi podzielono na trzy grupy – drogi główne (Wyzwolenia, Witosa, Hałcnowska, Krzemionki i Janowicka), drogi ważne dla funkcjonowania osiedla (np. Zagrody, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów) i drogi boczne. Zgromadzono dane dotyczące ich stanu technicznego i ustalono pewną kolejność niezbędnych przebudów oraz remontów. RO corocznie może dysponować pewną kwotą z przeznaczeniem na wykonywanie niezbędnych prac na terenie osiedla. Najczęściej cała kwota przeznaczana jest na przeprowadzenie remontów dróg – w tym roku było to około 60 tys. zł.

Ulica Okręgowa podczas prac remontowych

Intencją RO było, by całość przeznaczyć na remonty ulic wskazanych jeszcze przez radę poprzednią – czyli na ulice Bobka i Kiernika. Niestety, wskutek nieuregulowanych stanów prawnych na tych ulicach, wykonanie tam remontu okazało się w bieżącym roku niemożliwe. W tej sytuacji Rada podjęła decyzję, by środki pozostające w naszej dyspozycji przekazać na remont innej ulicy. Po dokonanym przeglądzie zdecydowano, iż remontem objęta zostanie ulica Okręgowa. W trakcie wizji, w której uczestniczyli przedstawiciele MZD, RO, mieszkańców i radny Pan Nikiel, ustalono zakres niezbędnych prac. Z uwagi na szczupłość środków finansowych przyjęto technologię tzw. podwójnego powierzchniowego utrwalenia – czyli dwie warstwy kruszywa otaczanego bitumem. Okazało się też, że niezbędne jest  wykonanie pewnych prac odwodnieniowych – w przeciwnym razie nowa nawierzchnia mogłaby szybko ulec zniszczeniu. Przyjęty zakres robót wyczerpał cały fundusz, jakim dysponowano.

Ulica Pod Kasztanem podczas remontu

Niezależnie od powyższego, w sierpniu Rada Osiedla wystąpiła do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych na kilku innych ulicach – już poza wymienioną wyżej kwotą 60 tys. zł. Wskazane zostały ulice o bardzo zdegradowanej nawierzchni: Deszczowa, Pod Kasztanem i Zagrody. MZD uznał zasadność naszego wniosku i przyjął do realizacji remont jeszcze w tym roku. Znaczenie tych ulic dla osiedla uzasadniło jednak zastosowanie nieco innej technologii  prowadzonych prac. Na drogach ułożone mają być dwie warstwy nawierzchni – najpierw profilująca, a następnie ścieralna, obydwie z mieszanki mineralno – bitumicznej. Dodatkowo wykonany zostanie remont poboczy z wykorzystaniem tzw. destruktu asfaltowego (wynik frezowania nawierzchni remontowanych gdzie indziej). W efekcie przeprowadzonego przetargu, zamówienie publiczne na wykonanie tych prac zostało udzielone firmie EUROVIA. Koszt remontu wymienionych ulic wyniesie 1.155.700,- złotych.

Ulica Zagrody podczas remontu

Ulica Zagrody przebiega częściowo na terenie Janowic – jest to odcinek o długości ok. 180 m od potoku Słonica do ul. Janowickiej. Oczywiste jest więc, że miasto nie może finansować jego remontu, choć nawierzchnia jest w podobnym stopniu zniszczona, jak na pozostałym odcinku. Mając na celu osiągnięcie pożądanego efektu komunikacyjnego, Rada Osiedla wystąpiła do Urzędu Gminy w Bestwinie z propozycją wykonania niezbędnych prac remontowych.


RO opracowała też i przekazała Prezydentowi Miasta raport o stanie ulicy Janowickiej. Ujęto w nim problemy techniczne i ruchowe związane z eksploatacją ulicy i z bezpieczeństwem uczestników ruchu. Poruszono problem zwiększającego się natężenia ruchu pojazdów – w tym pojazdów ciężkich, a także rozwijania przez pojazdy nadmiernych prędkości, niedopuszczalnych w obszarze zabudowanym. Jak wynika z przeprowadzonych pomiarów prędkości, pomimo prędkości dopuszczalnej do 50 km/h (obszar zabudowany), prędkości rozwijane przez pojazdy sytuują się w przedziale 70 – 80 km/h, ale nie brak także przypadków jazdy z prędkościami zbliżonymi do 100 km/h.


W raporcie poruszono także sprawę skandalicznie wykonanych studni kanalizacyjnych, które zapadły się o kilka centymetrów. W konsekwencji naszego wystąpienia na ulicy odbyło się kilka wizji przy udziale Przedsiębiorstwa AQUA oraz Miejskiego Zarządu Dróg. AQUA  podjęła odpowiednie działania i w pierwszej połowie września wykonawca kanalizacji (firma Wolimex z Limanowej), przebudowała w ramach gwarancji kilka studni, montując dodatkowo włazy zaopatrzone w uszczelki wyciszające hałas. Z przekazanych nam przez MZD informacji wynika, że będzie opracowywana odpowiednia dokumentacja mająca rozwiązać kilka bolączek, a w dalszej kolejności ma być podjęta budowa chodnika. Rada będzie wnioskować, by chodnik wybudowany został na całej długości ulicy – aż do granicy miasta. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że  jest to przedsięwzięcie dość kosztowne, bo musi wiązać się dodatkowo z budową kanalizacji deszczowej, a przystanki autobusowe powinny zostać wyposażone w zatoki. Jak widać na przykładzie chodnika na ul. Wyzwolenia, budowa chodnika może być realizowana odcinkami. Opracowana dokumentacja powinna także rozwiązać problem gospodarki wodnej – szczególnie na końcowym odcinku, w rejonie skrzyżowania z ulicą Pod Kasztanem, gdzie niedawno doszło do zalania piwnic i garaży kilku domów.
Niezależnie od tego Rada podjęła także rozmowy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej na temat bezpieczeństwa uczestników ruchu na terenie osiedla – w tym szczególnie na ulicach zaliczonych przez nas do głównych. Naczelnik Wydziału, Pan nadkom. mgr Krzysztof Gałuszka zapowiedział częstsze wizyty patroli policji drogowej na naszych ulicach – w tym wyposażonych w wideorejestratory. Mamy więc nadzieję, że temperamenty niektórych „rajdowców” zostaną nieco ukrócone…


Bronisław Szafarczyk
Z-ca przewodniczącego Rady Osiedla Hałcnów