• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co spędza sen z powiek…
Proponuje nowy wątek, który w moim zamyśle mógłby zawierać linki do ciekawych artykułów, blogów a najlepiej wywiadów, vlogów, relacji albo wykładów. Powinny być to jednak rzeczy, które niosą z sobą wartość dodaną, wywołują poruszenie szarych komórek, skłaniają do refleksji, dają nowe spojrzenie, nieszablonowe oraz czasem kontrowersyjne. Takie, o których warto, a nawet trzeba podyskutować a czasem się pospierać. Liczyłbym na dyskusję poprzedzoną refleksja wstawiającego link.  

Od strony negatywnej: nie powinny to być bzdety, relacje z koncertu jakiegoś zapiewajły, wyznania ludzi ze spiralkami szaleństwa w oczach, opowieści o  niesamowitych kotach, filmy z przelatującym ufo w tle, wywiad z cudownie ocalałym spadającym naleśnikiem, niezwykłe okoliczności przyrody, taaaka ryba oraz różne badziewie.

Generalnie chodzi o to, że dziś częściej, bo wygodniej, się ogląda i się słucha niż czyta (bo trza mieć okulary i dobre światło i pozycję odpowiednią...) a myśleć wypada. Cool Stąd pomysł.

Co Wy na to?
  Odpowiedz
Na początek proponuje wywiad z Jackiem Bartosiakiem, człowiekiem, którego wykładów chętnie słucham, ponieważ posiada on niezwykle rozległą wiedzę z zakresu geopolityki i  geostrategii. Żeby nie powielać tekstu zamieszczam link do strony o nim:
Jacek Bartosiak

Wydaje się on jednym z nielicznych osób w kraju, który ma rozległą wiedzę w temacie i dzieli się nią publicznie. Poniżej zamieszczam link do wywiadu z przed paru dni, ale jest to jakby wersja skrócona wykładu, którego można posłuchać pod kolejnym linkiem.
wywiad
wykład

To, co przedstawia w wykładach odbiega od tego, co przekazują media o wydarzeniach na świecie. On interpretuje je szerzej, w ujęciu również historycznym. Warto poszukać innych wykładów z przed dwóch, trzech lat gdzie mówi nieco ogólniej o układzie sił na świecie i zasadach nimi rządzących oraz o zmianach, które zachodzą na naszych oczach.
przykładowy link do starszego wywiadu

To, co dla mnie najistotniejsze w tych wykładach, to przedstawiana rola i miejsce Polski w Europie, kwestia wyboru strategicznej polityki państwa i tym samym drogi, którą powinniśmy (nie tylko państwo czy politycy, ale również społeczeństwo) zmierzać. Bartosiak pokazuje jak uwarunkowania geograficzne skazują nas na to, że jesteśmy w strefie zgniotu oraz oddziaływania interesów państw z zachodu i wschodu (co widać w historii) oraz, że do nas należy wybór czy chcemy prowadzić politykę jako państwo podmiotowe czy na zasadzie junior-partnera Niemiec (jako zaplecze taniej siły roboczej i rynek zbytu) oraz Rosji jako strefy buforowej i zależnej. Zdaniem Bartosiaka na tym polega oś sporu politycznego w Polsce. 

Jeśli wybieramy tą pierwszą ścieżkę, to powinniśmy budować połączenia południkowe i szukać oraz tworzyć nowe sojusze w przestrzeni międzymorza. Jeśli tą drugą ścieżką będziemy podążać to czeka nas żywot wasala na peryferiach. Na pewno nie możemy liczyć na byt państwowy w sojuszu z Rosją oraz aby ten byt ochronić nie możemy dopuścić do sojuszu Niemiec i Rosji bo to już przerabialiśmy w historii.
Próba prowadzenia polityki niezależnej wywołuje reakcje negatywne w ośrodkach, które odbierają ją, jako zagrożenie swoich interesów. Co widać, słychać i czuć!

Ja optuje za podmiotowością!
  Odpowiedz
(13-03-2018, 16:56 )erast napisał(a): Generalnie chodzi o to, że dziś częściej, bo wygodniej, się ogląda i się słucha niż czyta (bo trza mieć okulary i dobre światło i pozycję odpowiednią...) 

Interesująca teza.

Zobaczymy, czy wątek "złapie". Będę życzliwie obserwował (i korzystał :-) )
  Odpowiedz
(14-03-2018, 07:30 )tsp napisał(a):
(13-03-2018, 16:56 )erast napisał(a): Generalnie chodzi o to, że dziś częściej, bo wygodniej, się ogląda i się słucha niż czyta (bo trza mieć okulary i dobre światło i pozycję odpowiednią...) 

Interesująca teza.

No, tak! Zauważyłem, że niemal zmuszam się by nie przestać czytać książek, bo łatwiej sięgać mi np. po smart fon i czytać bez względu na oświetlenie i okulary (bo ekran sam świeci a czcionkę można powiększyć). Łatwość dostępu i różnorodność interesujących blogów, artykułów i ciekawych podcast-ów, których nie trzeba nawet czytać a wystarczy słuchać zabiera czas, którego nie starcza już na tradycyjną lekturę (telewizora pozbyłem się już dawno). Więc łatwiej chyba zainteresować czymś w Internecie niż książką. Bo wychodzi na to, że książki to niedługo będzie „wspomnień czar”.
  Odpowiedz
Proponuję filmy człowieka prowadzącego kanał pt. „Irytujący Historyk”, choć wcale, według mnie, nie jest irytujący Big Grin . Co jakiś czas oglądam sobie jego filmy i są naprawdę godne polecenia, a niektóre to prawdziwe perełki. Autor adresuje swoje filmy również do ludzi młodych, którzy często nie całkiem radzą sobie z historią, więc zdarzają się wprowadzenia natury ogólnej, ale warto każdy filmik obejrzeć od początku do końca. 

Pierwszy film w jakimś sensie (historycznym) dotyczy również Hałcnowa.
znikające groby

Drugi dotyczy bitwy stoczonej przez Legiony w czasie I WŚ. Bardzo ciekawe wątki, o których nie miałem pojęcia oraz wątek dotyczący kontynuowania pamięci o bitwie obecnie. Dramatem tej bitwy (nie tylko tej) było to, że Legiony mające na jednym skrzydle oddziały austriackie (w których walczyli Polacy), na drugim oddziały niemieckie (w których też walczyli Polacy) bronili się przed nacierającymi dywizjami rosyjskimi, w których też walczyli Polacy.
Kostiuchnówka

Trzeci to film dotyczący sprawy, wydawałoby się, wielokrotnie i wielostronnie omawianej. Autor porusza temat w szerszym kontekście historycznym oraz nie unika kontrowersji. Odebrałem film jako bardzo wyważoną próbę ujęcia problemu, który dziś również dzieli tzw. opinię społeczną  (cokolwiek to znaczy) Undecided .
Żołnierze Wyklęci

Polecam inne filmy z tego kanału, ponieważ Autor prowadzi je w sposób bardzo zajmujący, wielostronny i przede wszystkim jest zawsze bardzo dobrze przygotowany.
Smile
  Odpowiedz
A ten kanał to gdzie można znaleź?
  Odpowiedz
Jak klikniesz na któryś z powyższych proponowanych przeze mnie linków, a następnie na logo „Irytujący Historyk” pod okienkiem z filmem, to otworzy się jego kanał a tam cała lista filmów (chyba 157)  Smile
  Odpowiedz
I tego się właśnie obawiałem...

Po całym dniu pracy przed komputerem nie mam już sił i ochoty, by jeszcze oglądać filmy na monitorze.
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości