• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozszerzenie strefy przemysłowej w rejonie ul. Wyzwolenia i Piekarskiej?
#1
Drodzy państwo, na ostatnie sesji RMdn. 25.10.2016 r. została podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Wyzwolenia, ul. Piekarskiej w Bielsku-Białej.
Jak wynika z załączonej do Uchwały mapki:
http://bip.um.bielsko.pl/Article/get/id,63207.html
dotyczyć ma ona rozszerzenia strefy działalności przemysłowej w rejonie firmy Shiloh.

Na jednym z poprzednich spotkań Rady Osiedla radni zgłaszali już uciążliwości zapachowe związane z licznymi zakładami przemysłowymi w tym rejonie, z przyjętej Uchwały wynika natomiast, że strefa ta ma być jeszcze większa i to o teren ponad dwukrotnie większy, niż zajmowany obecnie przez firmę Shiloh.

Co to oznacza dla mieszkańców Hałcnowa... a także Lipnika? Otóż jeszcze większe uciążliwości ze strony przemysłu (chemiczne zapachy - czy aby na pewno korzystne dla naszego zdrowia???) w tym rejonie, dokładające się do tego, co ma miejsce w rejonie wysypiska śmieci.
Mamy już niską emisję, mamy Lipnik, mamy istniejące zapachy z którymi nie można sobie poradzić - ma ich być jeszcze więcej?
  Odpowiedz
#2
To bardzo ważny problem, który może okazać się uciążliwym problemem, przynajmniej dla mieszkańców naszego osiedla - na północ od potoku Krzywa, a także dla mieszkańców Lipnika. Rzeczywiście, na ostatniej, sesji, RM podjęła uchwałę, o której pisze AniSzy.
Poinformować muszę, że protestowałem przeciwko podjęciu uchwały o takim zakresie, a wraz ze mną protestowało jeszcze kilku radnych:
- Przemysław Drabek
- Karol Markowski
- Małgorzata Zarębska.

Niestety, w głosowaniu, radni bedący przeciwni uchwale w takim kształcie, zostali przegłosowani...

Oto treść informacji, jaką na ten temat przygotowuję do naszej gazetki parafialnej:


Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Wyzwolenia, ul. Piekarskiej w Bielsku-Białej
Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Wyzwolenia, ul. Piekarskiej w Bielsku-Białej. Dotyczy ona dwóch obszarów o powierzchni ok. 3,99 ha i ok. 4,24 ha, znajdujących się w obrębie Lipnik, w rejonie ul. Wyzwolenia, między ul. Szlak i potokiem Krzywa – tak jak przedstawia to załączony rysunek. Teren objęty proponowaną zmianą planu jest w znacznej części zagospodarowany jako zakład produkcyjny firmy "Shiloh Industries" sp. z o.o. Pozostała część przedmiotowego obszaru stanowi tereny zielone i użytki rolne. Teren objęty przewidywaną zmianą planu stanowi w zdecydowanej większości własność prywatną. W uzasadnieniu do projektu uchwały zapisano, iż Przystąpienie do sporządzenia projektu zmiany planu miejscowego wynika z wniosku firmy "Shiloh Industries sp. z o.o.". Rozwój zakładu "Shiloh Industries" sp z o.o. obejmie przede wszystkim montaż kolejnych urządzeń technologicznych, pozwalających na zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz zatrudnienia, bez istotnego zwiększania kubatury obiektów budowlanych.
Zmiana planu dopuścić miałaby działalność mogącą „w istotny sposób oddziaływać na środowisko”. Projekt zmian poddawany będzie wszelkim procedurom obejmującym takie opracowania – a więc także wyłożenie do publicznej wiadomości oraz konsultacje z zainteresowanymi mieszkańcami. Warto więc będzie śledzić postęp prac i proponowane ustalenia planu, aby móc wnosić odpowiednie uwagi i zastrzeżenia.
  Odpowiedz
#3
Aniszy i tsp, bardzo to rozsądne, że radni głosujący przeciw zostali przegłosowani. Skąd informacje o potencjalnym zwiększeniu "zapachów" jak nazywa to Ani? Smile
Słowem kluczem przemawiającym do mnie jest tu "zatrudnienie".
Żeby oddychać, trzeba mieć za co...

P.S. Może zamiast walki z wiatrakami, lepiej zmusić tę firmę do konkretnych deklaracji ws. zwiększenia zatrudnienia?
  Odpowiedz
#4
Idąc tym tropem, na wysypisku w Lipniku też zwiększyło się zatrudnienie, nowa sortownia, kompostownia, pszok... Tylko jakoś ci, którzy mieszkają w pobliżu mają inne zdanie na ten temat. Strefa "zapachów przemysłowych" ciągnie się od Komorowic po Lipnik, Radni na spotkaniu RO już na to zwracali uwagę.
Na potencjalne zapachy może zwrócić też uwagę to, co napisał tsp: >>Zmiana planu dopuścić miałaby działalność mogącą „w istotny sposób oddziaływać na środowisko”.<<
  Odpowiedz
#5
Zdanie tsp jest tak enigmatyczne, jak i większość wypowiedzi naszego BuddySmile
Ani, ale Ci co dostali pracę mają też inne zdanieSmile To nie jest czarno-białe i warto przemyśleć wszystkie wady i zalety, wiesz takie SWOTSmile
  Odpowiedz
#6
Że niby które firmy śmierdzą...? i jeszcze tam nie było kontroli?
To nie czasy Befy, Befamy, czy Bepisu, kiedy to różnej maści ścieki wpuszczało się prosto do rzeki, a gazy poprocesowe wypuszczało w atmosferę... Nie bronię tu nikogo i niczego, ale trzeba na to spojrzeć obiektywnie.
Jak najbardziej jestem za ochroną środowiska i jak najlepszymi warunkami bytu mieszkańców, ale inwestycje również są potrzebne. Jeśli jednak mają być uciążliwością (jak np. kruszarnia betonu), to zdecydowanie jestem przeciwko takim inwestycjom na terenie miasta.
Helcen, zatrudnienie, to będą mieli przybysze z Ukrainy. We wszystkich bielskich molochach, jest ich już na pęczki. Nawet w McPaśniku obsługują Big Grin
  Odpowiedz
#7
W uchwale, a właściwie w uzasadnieniu do niej, zapisano, że zmiana planu umożliwi rozwój zakładu (produkcja, zatrudnienie itp.) bez istotnego powiększania kubatury.
W takim razie, jaki cel ma objęcie zmianą planu dodatkowego terenu - i to nieco większego, aniżeli obecny obszar zajmowany przez zakład? Co może się kryć za tym?
Niepokojący jest też zapis mówiący, że zmiana planu dopuścić miałaby działalność mogącą „w istotny sposób oddziaływać na środowisko”.
Łatwo sprawdzić, w jaki sposób podobny zapis w planie odbił się na warunkach życia mieszkańców Lipnika (słynna od dłuższego czasu sprawa strefy przemysłowej i kruszarni betonu - na północ od ul. Krakowskiej i na zachód od ul. Krańcowej).

Na te pytania nie otrzymaliśmy na sesji satysfakcjonującej odpowiedzi...

  Odpowiedz
#8
Jak widać temat ma wiele aspektów, pytań bez odpowiedzi.
Tsp, przepraszam, odniosłem mylne wrażenie, czytając post Ani, że to Ty jesteś autorem tego zdaniaSmile
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości