• 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mój pupil :)
Szukałem tego tematu, ale chyba był on tylko na starym forum.
Proponuję, aby wklejać tutaj zdjęcia naszych zwierzątek Smile
Psów, kotów, chomików, żółwi, kanarków, papug itd. Smile

Na początek mój pies ELVIS Big Grin

1.
[Obrazek: 76030444.jpg]
2.
[Obrazek: 17809366.jpg]
  Odpowiedz
[Obrazek: abaii.jpg]

Big GrinBig GrinBig Grin

A teraz na poważnie

[Obrazek: buri.jpg]
  Odpowiedz
1.
[Obrazek: elvis4q.jpg]
2.
[Obrazek: elvis3c.jpg]
3.
[Obrazek: elvis2f.jpg]
4.
[Obrazek: elvis1i.jpg]
  Odpowiedz
[Obrazek: elvisxs.jpg]
  Odpowiedz
Podoba mi sie ta fotka. Ładne światło, kadr mimo że centralny w tym przypadku mnie nie przeszkadza. GO dobrze trafione. Osobiście wyszopował bym wchodzące w kadr gałązki.
Generalnie... udana fotka.
  Odpowiedz
Mnie się też podoba, choć,generalnieBig Grin, psów nie lubię - wolę koty.
Ale, ale - cóż to może to tajemnicze "wyszopowanie"?
  Odpowiedz
W tym przypadku wyszopowanie gałęzi znaczy tyle co to -

[Obrazek: elvisv.jpg]

Widać różnicę? Smile
Dzięki za podpowiedź - tak wygląda znacznie lepiej Smile
  Odpowiedz
No i znowu nie mogę się oprzeć wrażeniu, że fotografia - to już nie jest dokumentowanie rzeczywistości. To jej kreowanie, a raczej podkoloryzowanie, według wizji fotografa (czy artysty?).
Trochę mi to przypomina konkursy piękności, które nazwałbym raczej konkursami umiejętności kosmetyczek i fryzjerów. Od dawna postuluję, by na takim konkursie miss wprowadzić dodatkową konkurencję - ocena kandydatki po wyjściu spod prysznica i zmyciu tych kilogramów lakierów, pudrów i szminek!
Big Grin

PS
Chciałbym wam zasugerować, abyście w tym dziale spróbowali odejść nieco od wymiany wzajemnych uwag i poszli raczej w kierunku porad dla pozostałych forumowiczów, chcących zainteresować się fotografią. Jak dotąd, pojawiły się jedynie nieśmiałe próbki ocen ich prac - typu: "dobrze", "podoba mi się" itp. Tymczasem warto ich zachęcić do pracy nad sobą - wskazując co w ich pracach jest dobre, co niewłaściwe. Spróbować podpowiedzieć, JAK poprawić zdjęcie. Poprowadzić ich w tę fascynujacą krainę fotografii. No i nie naśladujcie informatyków! Nie stosujcie pojęć mało dla innych zrozumiałych (GO, szopowanie, szumy itp.), a może stosujcie, ale wyjaśniając co to znaczy i jak to stosować, bądź unikać?
Być może odpowiecie, że wszystko to można znaleźć w necie.
Oczywiście, ale znacznie przyjemniej jest uzyskać pomoc od przyjaciół, a nie w anonimowych poradnikach. No i pamiętajcie o właścicielach aparatów kompaktowych, których po prostu niekoniecznie stać na super sprzęt. Może podpowiedzieć, jaki prosty program zastosować do obróbki zdjęć? Niech powstanie taki mały poradnik dla chcących fotografować - taka wzajemna koleżeńska pomoc. Może zaowocuje to zwiększeniem zainteresowania naszym konkursem fotograficznym?
Czy oczekuję zbyt dużo?

A tak "by the way" - jak mawiali starożytni Indianie Big Grin - przypominam, że 15 lipca mija termin składania prac do tegorocznego konkursu fotograficznego! Fotografujemy hałcnowską przyrodę. No i najlepiej byłoby, aby prace nie były wczesniej nigdzie publikowane.
  Odpowiedz
TSP- poniekąd rozumiem Twoje rozżalenie, ponieważ jeszcze jakiś czas temu byłem w podobnej sytuacji. Dlatego obiecuję poprawę ze swojej strony.
Jest jednak druga strona w tej sprawie. Skoro chcemy, aby pomagać sobie poprzez komentarze, porady, sugestie potrzeba otwartości obu stron. Zauważ, że brakuje zdjęć od innych. Zostają dodane bardzo sporadycznie.
Zaproponowałem ostatnio pewną zabawę, aby zachęcić Was do wyjścia z aparatem - Domino. Jak już pewnie zauważyłeś odzew był tylko od strony fotomana - jak w większości tematów w dziale fotografia.
Piszesz, żebyśmy zwrócili uwagę na tych, którzy mają kompakty. Moim zdaniem tym aparatem można robić równie piękne zdjęcia, jeżeli tylko zechcemy troszkę popracować. Nie można komentować zdjęć, które są zrobione na podstawie:
1. Włączam aparat przyciskiem POWER
2. Ustawiam pokrętło na AUTO
3. Cykam fotki do woli nie zastanawiając się nad tym, że mógłbym zrobić to lepiej.
Odbiegając na chwilę od tematu. Porównujesz fotografię do kosmetyczki? Ok, nie dziwię się. Pragnę jednak zauważyć, że każdy chce, aby to co robi było możliwie najpiękniejsze. Kosmetyczka dba o wygląd modelki, malarz o piękno obrazu i najdrobniejsze szczegóły, murarz - by wszystkie ściany były proste i wreszcie fotograf - aby jego zdjęcia przyciągały uwagę innych i oddawały uczucia.
Są rzeczy, po których zrobieniu nie da się ich cofnąć - jedynie zmienić, poprawić. Tak samo jest z fotografią. Na 2 czy 3 calowym ekraniku nie zawsze wszystko zobaczysz. Dopiero jak wejdziesz do domu, siądziesz przed komputerem widzisz, że można było zrobić to lepiej. Owszem, można iść tam następnego dnia i coś poprawić, ale nie zawsze jest to możliwe. Tak samo jak dla kosmetyczek wymyślono wymienione przez Ciebie puder, szminki itp. tak samo dla fotografów napisano programy, które mają pomóc w udoskonaleniu zdjęć - powtarzam UDOSKONALENIU NIE ZROBIENIU OD NOWA.
Słynne programy graficzne jak Adobe Photoshop, Gimp, Corel i inne pozwalają na bardzo dużo. Można w nim projektować logo firmy, czy strony internetowej, ale można też poprawić kontrast, jasność, nasycenie kolorów, kadrowanie itp. Tak jak już napisałem, każdy fotograf chce, aby jego zdjęcie było piękne, pełne emocji, aby zawierało jakąś treść.

Wracając do tego co pisałem na początku. Jeżeli nikt prócz mnie i fotomana nie będzie angażował się w robienie zdjęć- nie będziemy mieli co komentować, tylko nadal będziemy oceniać swoje prace nawzajem.
Poruszając kwestię "obcych" pojęć. Jako jedyny na tym forum pytasz, prosisz o ich wyjaśnienie. Dla mnie jednoznaczne jest to, że dla reszty jest to zrozumiałe, ale jak się okazuje - wstydzą się zadać pytanie, poprosić o wyjaśnienie? Zawsze kiedy pojawia się pytanie: Co to GO, WB, "wyszopowanie", kadr, szumy, ISO, migawka i wiele, wiele innych było udzielane wyjaśnienie.
Na Twoją prośbę założę temat, gdzie zaczniemy poruszać podstawy fotografii. Pojęcia, ustawienia itp. sprawy. Jednak to forumowicze muszą wykazać się zaangażowaniem, zadawać pytania, bo pisanie dla samego siebie mija się z celem. Dodawajcie zdjęcia, pytajcie co jest dobre, co złe, jak uzyskać dany efekt, jak coś poprawić, wyeliminować. Nie bójmy się pytać!
To chyba na tyle Smile
  Odpowiedz
No i o to mi chodziło! Aby założyć dział porad - to może zachęcić innych do "cykania" i publikowania. Dlaczego brakuje zdjęć innych forumowiczów? A może po prostu "nikt nie śmiał zagrać przy Jankielu"?
Oczywiście, znam wiele pojęć typu GO, szumy itp. Pytania zadaję, bo myślę, że innym to się może przydać.
Nie każdego stać na zakupienie programu typu Corel i tym podobne (oczywiście nie dopuszczam myśli o jakimś piractwie!) Podpowiedzcie mozliwosć legalnego ściagnięcia sobie prostych programów, które ktoś szybko opanuje. Może go to wciągnie, może za jakiś czas poczuje potrzebę dysponowania lepszym programem? Może za jakiś czas będziemy mieć w Hałcnowie tabuny fotomanów?
Big Grin
Może byłoby dobrze pokazać, jakie możliwości dają takie porgramy? Pokazać fotkę przed obróbką, w trakcie i po jej zakończeniu. Wyjaśnić sprawy kadrowania, dobrego i złego światła itd. itp.

No i wcale nie chciałem dla siebie! Nie jestem w najmniejszym stopniu rozżalony! Nie dysponuję niestety takim nadmiarem czasu, aby bawić się w fotografię (no, może czasami). Obowiązki służbowe, rodzinne i społeczne (niekoniecznie w tej kolejności) wypełniają mi dobę od 6 rano do 18 - 20 wieczorem. Po kilkunastu godzinach przed monitorem absolutnie nie chce mi się ślęczeć nad poprawianiem fotek. A tu trzeba jeszcze się poprzekomarzać z Sogiem Big Grin, poczytać komentarze na forum, czasem coś odpowiedzieć. Ksiądz Stanisław ma mi pewnie za złe, że nie znajduję czasu, by napisać coś do gazetki. Warto byłoby też zadbać o kondycję fizyczną - wszak sezon rowerowy tuż, tuż. No i czekają Tatry, Bieszczady, a może wreszcie uda się znowu wpaść latem choć na parę dni w Alpy?
Ech, żeby doba miała choć 40 godzin...
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości