• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kanalizacja sanitarna w Hałcnowie - kolejny etap
W miniony czwartek, w SP 28 odbyło się bardzo dobrze przez Radę Osiedla Hałcnów zorganizowane spotkanie w sprawie budowy kolejnego etapu kanalizacji sanitarnej w naszej dzielnicy. Przyszło na nie około 170 mieszkańców Hałcnowa, którym przedstawiciele firmy AQUA zaprezentowali koncepcję projektową tego zamierzenia inwestycyjnego. Omówiono etapowanie dalszego projektowania i realizacji, koszty, wielkość dofinansowania. W rzeczowej dyskusji wyjaśniono wiele wątpliwości.
W najbliższym czasie (po otrzymaniu odpowiednich materiałów od projektanta) zamieścimy na stronie głównej szerszą informację wraz z odpowiednimi rysunkami.

Krótko o przedsięwzięciu:
Jego koszt szacowany jest na 13 mln złotych.
W sumie do wybudowania jest ok. 26 km kanalizacji i 5 przepompowni ścieków. W pierwszym etapie wykonane zostanie 18 km sieci kanalizacyjnej, która obejmie około 1800 mieszkańców. W przybliżeniu będą to rejony na zachód od ul. Wyzwolenia (Okręgowa, Pisarska, Do Lasu, Zagrody, końcówka Janowickiej, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów). Rejony ulic Krzemionki, Suchy Potok i przyległe realizowane będą w dalszym etapie.
Planowane jest pozyskanie dotacji unijnej do kosztów budowy pierwszego etapu - ma to być do 65% kosztów kwalifikowanych (czyli bezpośrednich kosztów budowy), a więc około 50% kosztów całkowitych. Dotacja jednak będzie pozyskiwana konkursowo. Oznacza to, że otrzymają ją jedynie inwestycje najlepiej i najszybciej przygotowane. Dlatego też, dla zysku czasowego, obszar inwestycji zostanie podzielony na trzy rejony, a projektowanie techniczne będzie realizowane przez trzy różne biura projektowe. Dokumentacja projektowa obejmować będzie zasadniczą sieć kanalizacyjną, ale także przyłącza do budynków (projektowanie przyłączy nie obciąży właścicieli posesji). Ważne jest, by mieszkańcy ściśle współpracowali z projektantami, aby nie było w dokumentacji żadnych błędów i by nie powstawały jakiekolwiek opóźnienia w pracach.
Wykonanie zaś przyłączy odbywać się ma kosztem i staraniem mieszkańców - szacowany koszt takiego przyłącza, to około 150,- zł za jeden metr bieżący, plus koszt studzienki rewizyjnej. Prawdopodobnie będzie można uzyskać dotację z Urzędu Miejskiego do budowy tych przyłączy - szczegółowe informacje pozyskam w Wydziale Ochrony Środowiska i opublikuję na forum.
Budowa drugiego etapu kanalizacji uzależniona jest od wykonania pierwszego etapu, będzie więc realizowana za kilka lat (szacuje się, że za 2-3 lata). Będzie to już po okresie pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej, a więc będzie on realizowany wyłącznie z wykorzystaniem środków AQUA.

Kilka informacji dodatkowych:

Właściciele posesji niezabudowanych, ale zamierzający podjąć budowę domu, powinni wystąpić do AQUA o wykonanie sięgacza do posesji.

Opłata za odprowadzanie ścieków naliczana jest na podstawie zużycia wody wodociągowej. Jeżeli ktoś nie korzysta z wodociągu AQUA, to będzie rozliczany ryczałtowo. Istnieje też możliwość założenia wodomierza na wodociąg prywatny, pobierający wodę z własnej studni - rozliczanie również na podstawie zużycia wody.

Zachęcam do prowadzenia dyskusji, a zadawane pytania przekazywać będziemy do firmy AQUA z prośbą o wyjaśnienie i udzielenie dodatkowych informacji. Oczywiście odpowiedzi będą tu publikowane.
  Odpowiedz
Dziękuję za relację ze spotkania, dziękuję też za pomoc ze strony Szkoły nr 28 jeśli chodzi o udostępnienie miejsca na spotkanie.

Dziękuję radnym osiedlowym, którzy zaangażowali się w to, aby informacja dotarłą bezpośrednio do mieszkańców: pani Monika Stanclik, pan Szymon Okamfer, pan Jan Nycz i pan Janusz Gruszeczka.

Dodam jeszcze, że pytania i wątpliwości można kierować zarówno tutaj, jak i na adres Rady Osiedla: rohalcnow@gmail.com oraz do radnego Bronisława Szafarczyka.

Liczymy, że to spotkanie było pierwszym i w czasie trwania przygotowań projektowych i potem - realizacji inwestycji - będziemy mieć możliwość cyklicznego spotykania się z przedstawicielami Aqua.
  Odpowiedz
Kilka wczorajszych pytań, zadanych przez naszych mieszkańców, przekazałem Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Bielska-Białej, panu Tadeuszowi Januchcie. Poniżej zamieszczam pytania i uzyskane odpowiedzi:

Pytanie:
Czy Urząd dotuje wykonanie przyłączy budynku do sieci kanalizacyjnej, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Odpowiedź:
Tak, Urząd przewiduje dotacje w wysokosci 100,- zł za jeden metr bieżący przyłącza.

P. Co będzie stanowiło podstawę do uzyskania dotacji?
O. Dotacje będą wypłacane na podstawie wniosku z dołączoną fakturą wystawiona przez firmę, która wykonała roboty.

P. Czy, jeżeli ktoś prowadzi własną firmę zdolną wykonać takie roboty, może sam sobie wystawić fakturę i czy będzie ona podstawą do uzyskania dotacji?
O. Prawdopodobnie tak, jednak wymaga to dodatkowych wyjaśnień z Wydziałem Finansowo-Księgowym. Po uzyskaniu wyjaśnień tego wydziału przekażę odpowiednią informację.

P. Czy właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków (np. rozsączajacej ścieki na terenie własnej działki) będzie zobowiązany jednak do podłączenia się do kanalizacji?
O. Jeżeli system oczyszczania i rozsączania jest sprawny oraz ważne jest pozwolenie wodnoprawne, to nie musi się przyłączać.

Zachęcam do dyskusji na naszym forum i do zadawania pytań. Będę je przekazywał właściwym instytucjom, a uzyskane odpowiedzi będę tutaj publikował.
  Odpowiedz
Przyczepia się do każdego przecinka, to ja pytam : jaka jest kanalizacja (w sensie dosłownym, a nie np. kanalizacja zachowań) jeśli nie sanitarna??? Masło maślane...Poza tym to błąd ponieważ kanalizacja sanitarna to oczyszczalnia ścieków z aktywnymi mikroorganizmami wpuszczanymi cyklicznie do kibla, by "neutralizowały" tzw. zawartość. To co ma być to normalny kanał, różniący się od rynsztoka tym, że pod ziemią i spływa sobie gówienko do kolektorów.

Najważniejsze, to pytanie od posiadaczy oczyszczalni. Ponoć będą zmuszani do przyłączenia się. Co w wypadku, gdy pozwolenia na budowę oczyszczalni, poparte operatami, dziesiątkami pięczątek (brakowało tylko błogosławieństwa jakiegoś czarnosukiennego VIP-a) wydawane były bezterminowo. Czy ktoś mnie zmusi do tego kanału, czy mogę sobie dalej spokojnie płacić połowę mniej niż skanalizowani???? Poniosłem inwestycję promowaną jako ekologiczną itd. Już się zwróciła, ale doić się nie pozwolę. Moje oczyszczone ścieki wraz z deszczówką spływają do Słonnicy zgodnie z ekspertyzami i operatem. Słyszałem pogłoski o cofaniu pozwoleń, podkreślam wydanych bezterminowo, jak to jest?
  Odpowiedz
Jeśli ktoś nie słyszał: jest jeszcze kanalizacja deszczowa. Drogowcy zaś znają na przykład kanalizowanie ruchu...
W sanitarnej zaś "toto" rzeczywiście spływa przyłączami do kolektorów, a potem do oczyszczalni, gdzie jest... neutralizowane.
Skoro jednak tak grzecznie i kulturalnie pytasz, to pytanie twoje zostanie przekazane do urzędu. Odpowiedź opublikuję tu po jej otrzynaniu.
  Odpowiedz
Wyjątkowo grzecznie, po prostu pytam. Sprawa prosta, Oczyszczalnia odpływowa do Słonnicy, sąsiad też ma legalną, tyle że rozsączkową - tłumaczyłem mu, że w glinie hałcnowskiej, zwłaszcza, że w pobliżu Słonnicy, to bez sensu, ale ma. To była inwestycja z mojej kieszeni, kilkanaście tys. To się zwróciło po 10 latach i może tak być dalej. Proszę o wyjaśnienie, co jest wręcz śmieszne - praw nabytych.
  Odpowiedz
Oto treść odpowiedzi, jaką na pytanie helcena otrzymałem z Urzędu Miejskiego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz. U. z 2013 r., poz. 1399/ przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
  Odpowiedz
Dziękuję bardzo.
  Odpowiedz
Zachecam do zapoznania sie z artykułem "na głównej" - jest tam informacja AQUA oraz rysunki koncepcyjne projektowanej kanalizacji.
  Odpowiedz
Na stronie głównej umieściłem kolejna informację o budowie kanalizacji.
Proszę o zapoznanie się.
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości