• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interwencje radnego
Pod koniec minionego roku właściciele domów jednorodzinnych w naszym mieście nie otrzymali harmonogramów odbioru śmieci ze swoich posesji. Ostatecznie harmonogramy te dotarły do mieszkańców drogą pocztową około 8 stycznia br. W harmonogramach jednak ujęte były pierwsze dni stycznia, jako dni odbioru niektórych nieczystości - podczas gdy na kopertach widniała pieczęśc pocztowa świadcząca, iż przesyłki wysłano w dniu 5 stycznia!

Nie dość na tym, na ul. Janowickiej na przykład wyznaczono sobotę 10 stycznia jako dzień odbioru popiołu. Wszyscy mieszkańcy wystawili pojemniki przed posesje - i tak stały one nietknięte przez całą niedzielę i poniedziałek, a popiół odebrano dopiero we wtorek 13 stycznia.

W tej sytuacji zwróciłem się drogą mailową do Zakładu SITA z prośbą o wyjaśnienie. Oto jego treść:

Dzień Dobry,

uprzejmie informuję, że popiół z ul. Janowickiej został odebrany w dniu 13.01.2015 r. Odpady SUCHE zostaną odebrane w dniu 15.01.2015r.
Z uwagi, iż harmonogramy nie miały szansy dotrzeć do mieszkańców miasta przed 1 stycznia, popiół był odbierany analogicznie do harmonogramu z roku 2014 o czym informowaliśmy na naszej stronie:
http://www.sita.bielsko.pl/aktualnosci/a...w-styczniu
na stronie UM:
http://um.bielsko.pl/aktualnosc-3774-inf...dow_w.html
oraz w Serwisie Telewizji Ratuszowej.

Umowa z Miastem na odbiór odpadów została podpisana w dniu 30.12.2014 r., stąd nie mogliśmy wysłać kalendarzy wcześniej (Biuro Gospodarki Odpadami musiało zatwierdzić harmonogram). Harmonogram dostępny był na naszej stronie internetowej od dnia 31.01.2014 r. o czym informowaliśmy za pośrednictwem Radia Bielsko w dniach 30 oraz 31.12.2014 r. oraz na stronie Urzędu Miasta.

Wszystkich informacji udzielało również Biuro Obsługi Klienta pod numerami telefonów:
33 499 20 09
33 499 20 19
33 499 20 35
33 499 20 07
Za dotychczasowe utrudnienia przepraszamy. Mamy nadzieję, że kolejne odbiory odpadów będą przebiegały bez zakłóceń.

Pozdrawiam,
Kinga Krywult
Specjalista ds Komunikacji i Marketingu

Tel. +48 33 499 20 05
Kom. +48 571 232 626

Zapraszam Mieszkańców Hałcnowa do przekazywania tu ewentualnych dodatkowych uwag i spostrzeżeń dotyczących pracy Zakładu SITA - wymagających dalszych interwencji.
  Odpowiedz
U mnie pofatygowaliśmy się do SITY osobiście prosząc o wydanie kalendarza na dłuższy okres niż kilka dni/tygodni. Długo zeszło zanim uprosiliśmy panią o taki wydruk, z wielką łaską oczywiście. Kalendarz, który otrzymaliśmy oczywiście różni sie od tego, który znalazł się później w skrzynce pocztowej. Oczywiście odbiór odpadów także różni się od tego co jest zaznaczone na obu kalendarzach. Nawet wpadliśmy na pomysł wystawienia wszystkich koszy... Może wtedy będzie prawdopodobieństwo wstrzelenia sie w jakiś termin. Tylko jak... Na Janowickiej w grudniu kilka razy słyszałam o palących się koszach i interwencji strażaków, nawet w moim sąsiedztwie... I bądź tu człowieku mądry.
  Odpowiedz
Dziękuję bardzo i zachęcam do zgłaszania dalszych uwag.
  Odpowiedz
Po kilku kilku moich telefonach interwencyjnych nareszcie urzędnicy się dogadali co do wzajemnych kompetencji. W efekcie nareszcie przycięto krzaki zasłaniające widoczność na rondzie u zbiegu ulic Janowicka - Hałcnowska (obok sklepu "U Franka"). Niemniej jednak nadal zabiegam o to, by krzaki te całkowicie wycięto, a na ich miejsce wprowadzono zieleń niską.
  Odpowiedz
Zainteresowanych informuję, że w wyniku mojego dzisiejszego spotkania z Wiceprezydentem Miasta, Panem Lubomirem Zawieruchą, pewien impas w działaniach związanych z rozwiązaniem problemu ul. Kryształowej, został przełamany. Pojawiło się światełko w tunelu (a może całkiem wyraźne światło), że wreszcie sprawa znajdzie oczekiwany przez wszystkich finał.
Chyba znaleziono rozwiązanie problemu, który blokował wszelkie postępowania.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały o kryteriach przyznawania miejsc w przedszkolach zgłosiłem propozycję, by kryteria te uzupełnić o czynnik rejonizacji. Chodziło mi o to, by mieszkańcy dzielnicy mieli pierwszeństwo w przyznawaniu miejsc w przedszkolu w swojej dzielnicy, aby nie musieli wozić dzieci do innych dzielnic.
Okazało się, że wymóg ustawowy jest taki, iż liczba kryteriów nie może być większa, aniżeli 6, więc moja propozycja wymagałaby zrezygnowania z jednego z dotychczasowych. W tej sytuacji Pan Drabek zaproponował, aby jedno z istniejących kryteriów rozszerzyć o moją propozycję.
Po krótkiej dyskusji Pan Prezydent przyznał mi rację, jednak zmiana do uchwały nie została wprowadzona, ale będzie uwzględniana w bieżącej działalności. Kolejne uchwały w tej sprawie mają już uwzględniać i to kryterium.

Odpowiedz

W dniu 10 grudnia 2014 r. na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności przedstawiono radnym sprawozdanie Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego z działalności za rok 2014. W sprawozdaniu wymieniono wiele różnych instytucji działających dla naszego bezpieczeństwa, jednak nie było w nim ani jednego zdania o tym, co robi w tej sprawie nasz Prezydent i Urząd. Poprosiłem więc o podanie informacji uzupełniającej. Informację taką otrzymałem drogą korespondencyjną, oto ona:

[Obrazek: b0024487000a234154dca0a2]

Wobec powyższego, na wczorajszym posiedzeniu Komisji BiS zwróciłem się do obecnego na Komisji Sekretarza Miasta, pana Grzegorza Tomaszczyka z pytaniem, dlaczego to Prezydent Miasta, jako zarządzający ruchem na drogach publicznych naszego miasta, nie realizuje zadań wynikających z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zarządzania ruchem? Zarządzenie to nakłada bowiem na organ zarządzajacy tym ruchem, obowiązek prowadzenia analiz organizacji i bezpieczeństwa ruchu oraz prowadzenie kontroli zgodności funkcjonowania znaków, sygnalizacji, urządzeń bezpieczeństwa ruchu - z odpowiednimi wymogami.
Pan Sekretarz stwierdził, że nie dokońca zrozumiał wcześniejsze pytanie i obiecał złożyć stosowną informację.

W dniu 21 stycznia br. na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności zgłosiłem problem dostępności lokalu wyborczego w strażnicy OSP przy ul. Janowickiej - dostępności dla osób starszych i mniej sprawnych. Chodzi o to, że lokal jest na piętrze, a schody są trudne do pokonania przez osoby mniej sprawne. Proponowałem, by lokal ten przenieść albo do Domu Kultury, albo do Szkoły Podstawowej nr 28 (w jednym budynku mogą być dwie różne komisje wyborcze). W tej samej sprawie interweniował też Pan Przewodniczący Rady Osiedla Hałcnów.
Pan Prezydent Miasta odpowiedział w następujący sposób:

[Obrazek: 2d0c17530011581354dc991e]

Na wczorajszym posiedzeniu tej samej Komisji wyraziłem niezadowolenie z takiej odpowiedzi, a także niezmierne zdziwienie wydłużeniem "drogi dojścia do lokalu wyborczego o około 2 km", a także chęcią przeniesienia lokalu wyborczego "na parter" - czyli chyba do przychodni lekarskiej, albo też do garażu...
Obecny na Komisji Sekretarz Miasta pan Grzegorz Tomaszczyk stwierdził, że rzeczywiście nieco rozminięto się z realiami, jednak:
- nie ma możliwości technicznej usytuowania lokalu wyborczego w domu kultury z uwagi na brak odpowiedniej łączności internetowej
- lokal wyborczy powinien w zasadzie być w granicach obwodu wyborczego, a SP 28 jest poza granicami tego obwodu (z którym związany jest obecny lokal wyborczy w OSP)
W tej sytuacji poprosiłem o podanie mi odpowiedniej podstawy prawnej takiej "zasady" - usłyszałem, że nie istnieje...

Ostatecznie wybory w tym roku odbywać się będą w lokalu w strażnicy OSP, ale na przyszłość władze miasta "rozważą możliwość jego przeniesienia do SP 28. Jeżeli nie będzie istotnych przeszkód, to wnioskowana zmiana zostanie dokonana".

Odnośnie ul. Kryształowej - w dniu 11 lutego odbyłem rozmowę z wiceprezydentem Zawieruchą. Stara się on rozwiazać problem zgodnie z przyjętymi założeniami. Aktualnie przygotowywane są odpowiednie procedury prawne oraz stosowne pisma. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie około najbliższego wtorku. Wydaje się, że możliwość osiagnięcia założonego celu można traktować z umiarkowanym optymizmem..

Odpowiedz
Ja bym się doczepił do tego czemu ulica Serdeczna została przeniesiona do OSP poza jednym domem który nadal należy do SP 28...
  Odpowiedz
No ale to było trzeba zgłaszać.
Napisz, proszę, szczegóły - zgłoszę, tyle że na przyszłość.

Urząd zawsze w takich sprawach ma jedną odpowiedź: nikt nie zgłaszał problemu...
  Odpowiedz
Zgłaszałem komisji w OSP. To głupota żebym musiał ganiać pod OSP skoro sp 28 mam 100m od domu. Wszystkie domy poza jednym zostały od tych wyborów przeniesione do OSP.
  Odpowiedz
Daj na PW dokładny adres (jestem w um i zaraz przekażę)
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości